Każdy właściciel nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż chce na niej jak najwięcej zarobić. Dlatego jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia warto rzetelnie ocenić stan lokalu. Jeśli mieszkanie jest zaniedbane i ma ewidentne, widoczne gołym okiem wady, lepiej jest zainwestować w jego odświeżenie. Remont mieszkania przed sprzedażą może być strzałem w dziesiątkę i znacznie podnieść wartość nieruchomości na rynku. O czym należy pamiętać zabierając się za remont? Poznaj 5 najważniejszych zasad.
- Jasne kolory ścian – to podstawowa kwestia. Najlepiej sprawdza się klasyczna biel, ale aby mieszkanie nie wyglądało jak szpital, można postawić na delikatne beże. Jasna kolorystyka jest bardzo praktyczna, bo pozwala nabywcy bez trudu zmienić charakter pomieszczeń. W dodatku biel i jej odcienie optycznie powiększają powierzchnię.
- Zero osobistych przedmiotów – podczas remontu trzeba pozbyć się wszystkich przedmiotów, które jednoznacznie kojarzą się z obecnym właścicielem czy lokatorem. Nabywca niekoniecznie chce je oglądać, bo woli od razu poczuć się, jak u siebie. Dlatego trzeba zamalować wszelkie obrazki zrobione przez dzieci, naprawić futrynę, na której był zaznaczany wzrost pociechy w konkretnych okresach życia itd.
- Łazienka! - jej remont będzie najbardziej kosztowny, ale też warto się do niego szczególnie przyłożyć. Pośrednicy nieruchomości mówią, że mieszkanie sprzedają łazienka i kuchnia. Zacieki na armaturze, cieknący kran, połamane płytki, pęknięte lustro – takie rzeczy od razu rzucają się w oczy i mogą wpłynąć na wycofanie się kupców z transakcji.
- Bez szaleństwa z budżetem – aby doprowadzić mieszkanie do stanu, w którym stanie się łakomym kąskiem na rynku nieruchomości, nie trzeba wcale wydawać majątku. Kupowanie najdroższych materiałów zakrawa wręcz na rozrzutność, ponieważ większość nabywców po odebraniu kluczy i tak urządzi lokal według własnego gustu. Zamiast więc kupować panele po 70 złotych za metr kwadratowy, lepiej kupić takie za 30 złotych. Efekt będzie podobny (nowe panele i tak wyglądają ładnie), a koszt remontu znacznie niższy.
- Uniwersalność – remont powinien mieć na celu stworzenie mieszkania modelowego, czyli takiego, w którym większość potencjalnych kupców poczuje się dobrze. To tak, jak z meblami z Ikei – podobają się niemal każdemu, bo są do bólu proste. Podczas remontu nie można przesadzać. Lepiej postawić na gołe, pomalowane ściany niż ozdabiać je kamieniem czy boazerią.
Dobrze i mądrze przeprowadzony remont mieszkania z pewnością się opłaci. Wydając 10% wartości lokalu można później podnieść jego cenę nawet o 20%. Warto wcześniej skonsultować to z pośrednikiem, który z pewnością podpowie, czy (i w jakim zakresie) dobrze będzie przeprowadzić remont konkretnego mieszkania.