Przygotowanie ogrodu do zimy: jakie prace trzeba wykonać?

Piotr Kowalczyk
24.11.2020

Późna jesień to bardzo pracowity czas dla właścicieli przydomowych ogródków. Chcąc zachować trawnik i nasadzenia w dobrej kondycji, należy odpowiednio przygotować je do starcia z niesprzyjającą aurą. Zima to nie tylko niskie temperatury i brak słońca, ale także często niedostateczne nawodnienie roślin. O co więc należy zadbać w pierwszej kolejności? Sprawdź to w naszym poradniku.

Ostatnie koszenie trawnika

W dobie zmieniającego się klimatu trudno jest kategorycznie wskazać termin ostatniego koszenia trawnika. Jeszcze kilkanaście lat temu przypadał on zwykle na koniec października, jednak obecnie nikogo nie powinien już dziwić widok sąsiada koszącego trawę na początku grudnia.

Najłatwiej więc będzie stosować się do zasady: ostatnie koszenie przed zimą należy przeprowadzić w momencie, gdy średniodobowa temperatura spada do około 7 stopni Celsjusza, a sama trawa ewidentnie już nie rośnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt długie źdźbła będą szczególnie narażone na łamanie pod naporem śniegu, co przyspieszy procesy gnilne.

Wygrabienie liści i resztek roślin

To mało przyjemna,  ale niestety konieczna czynność. Przeprowadzamy ją w momencie, gdy wszystkie liście z okolicznych drzew zdążyły już opaść na trawnik. Pamiętaj, aby przyłożyć się do tej pracy i nie rób tego byle jak. Zostawiając liście czy połamane gałęzie na trawniku, wiosną natkniesz się na przykrą niespodziankę – gołe placki ziemi i bardzo przerzedzoną darń.

Rada

Po zgrabieniu liści warto usypać z nich większą pryzmę i zostawić w jednej części ogrodu – będzie to idealne schronienie dla jeży, które są sprzymierzeńcami każdego ogrodnika.

Zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem

Generalnie zabezpieczać powinno się wszystkie młode rośliny oraz te, które są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury – przede wszystkim dotyczy to róż, pnączy i egzotycznych odmian bylin. Do zabezpieczenia najlepiej użyć białej agrowłókniny, która przepuszcza promienie słońca i zapewnia swobodny dopływ powietrza. Opcjonalnie możesz użyć słomy, z której da się łatwo wykonać ozdobne stroisze.

Zabezpieczenie roślin w pojemnikach

O tym także nie możesz zapomnieć! Jeśli masz w ogrodzie rośliny doniczkowe, na przykład zdobiące taras, to przed zimą musisz zadbać o ich bezpieczeństwo – pamiętaj, że doniczka niedostatecznie chroni system korzeniowy przed mrozem. W przypadku bardziej odpornych roślin wystarczy ustawić pojemnik na styropianie i owinąć go np. włókniną. Te wrażliwsze odmiany powinny natomiast zostać przeniesione do cieplejszego, ale nie intensywnie ogrzewanego pomieszczenia – dobry będzie chociażby garaż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie