Przeciek dachu pod modułami PV – co może być przyczyną?

Piotr Kowalczyk
07.05.2024

Teoretycznie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku nie powinien mieć negatywnego wpływu na jego szczelność. W praktyce mówimy tutaj o sporej ingerencji w poszycie, co po kilku latach może spowodować miejscowe przecieki, zamakanie izolacji dachu oraz pojawianie się mokrych śladów np. na zabudowie poddasza. W naszym poradniku podpowiadamy, co może być przyczyną przecieku dachu pod modułami PV.

Pęknięcie dachówki

Zupełnie powszechną przyczyną przeciekania dachu pod modułami PV jest miejscowe pęknięcie dachówki, do którego mogło dojść albo podczas montażu instalacji, albo już w trakcie jej użytkowania, całkowicie przypadkowo. Pęknięta dachówka nie zachowuje szczelności i może być źródłem przecieku. Na szczęście wystarczy ją tylko wymienić.

Nieszczelność na przejściu przewodów

Przewody instalacji PV najczęściej przeprowadza się przez dach, pod dachówką, przerywając miejscowo izolację wierzchnią. Podczas porywistych podmuchów wiatru taka dachówka może się przesunąć lub wręcz odpaść, w efekcie czego powstanie wielka dziura, przez którą woda opadowa może swobodnie wpływać do wnętrza budynku.

Nieszczelność na mocowaniu stelaża

Bardzo częstym miejscem przecieku jest to, w którym stelaż instalacji został przymocowany do konstrukcji dachu. W tym celu instalator musiał wykonać otwory w dachówkach i przerwać izolację wierzchnią dachu, co po kilku latach może spowodować przeciek, nawet pomimo zastosowania uszczelnienia z taśmy bitumicznej.

Jeśli zauważysz przecieki na wysokości paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na Twoim dachu, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z wykonawcą instalacji. Poproś o przyjazd i zdemontowanie kilku modułów, aby możliwe było znalezienie miejsca przecieku i usunięcie nieszczelności (np. wymiana uszkodzonych dachówek).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie