Podnośniki ruchome są niezbędnym sprzętem w pracach budowlanych i remontowych. Dzięki nim można szybciej zrealizować wyznaczone zadania, a także dostać się w trudno dostępne miejsca. Oczywiście decydując się na podest ruchomy koniecznie należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. W ten sposób można dopasować go do rodzaju wykonywanej pracy, a także ograniczyć ilość awarii, wpływających na opóźnienia w pracach.
Wybierając podnośnik ruchomy niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na jego napęd. Zasadniczo mamy dwa modele do wyboru: elektryczne i spalinowe. Podesty ruchome elektryczne są dostosowane do pracy wewnątrz budynków, np. malowania wysokich ścian. Mają szczególnie zastosowanie w sytuacji, gdy nie ma stałego dostępu do świeżego powietrza. W przypadku używania podnośników elektrycznych trzeba dysponować transformatorownią, gdzie sprzęt może być naładowany i przygotowany na kolejny cykl pracy. Trzeba zaznaczyć, że podnośniki elektryczne umożliwiają krótszą pracę niż modele spalinowe. Oczywiście podnośniki ruchome spalinowe wykorzystywane są na zewnątrz np. w czasie remontu wysokich wież kościelnych, wymiany okien w biurowcach, a także domach jednorodzinnych, czy blokach mieszkalnych.
Podnośniki ruchome różnią się ze względu na długość wysięgnika zakończonego platformą roboczą. Największe są podnośniki ruchome koszowe. Do wyboru są modele, które podnoszą platformę do wysokości 75 metrów, a także takie które mają wysokość podnoszenia do niemal 100 metrów. Takie podesty sprawdzą się szczególnie do prac na wysokich budynkach, czy nawet podczas budowy hal bądź napraw oświetlenia na stadionach. Można wybrać również modele teleskopowe, które mają zastosowanie np. przy remontach budynków użytku publicznego. W tym przypadku wysięg jest mniejszy, sięgający średnio 20 metrów. Ponadto do magazynów najlepszym wyborem są podesty nożycowe, gdzie najmniejszy wysięg to kilka metrów, a największy kilkanaście metrów.
W zależności od tego czy na platformie roboczej podnosi się materiał budowlany czy obciążenie stanowią jeszcze pracownicy, trzeba odpowiednio dobrać udźwig, a także wielkość platformy. Producenci podestów ruchomych podają w specyfikacji technicznej ilu pracowników jednocześnie może pracować na platformie oraz jaki jest jej maksymalny udźwig. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na prawidłową eksploatację podestów ruchomych, gdyż obciążenie musi być równomiernie rozmieszczone na platformie, tak by nie doszło do wypadku przez jej przeciążenie. Najbezpieczniejsze do pracy na znacznej wysokości są podnośniki ruchome koszowe, gdzie pracownicy muszą stosować sprzęt zabezpieczający w postaci kasków i szelek.
Jak wiadomo każdy podnośnik ruchomy ma określony rodzaj podwozia. Najbardziej popularne są podnośniki na kołach, które używane są do pracy na zewnątrz. Jeśli warunki są szczególnie trudne, a grunt jest niespoisty to najlepszym wyborem są podnośniki ruchome na podwoziu gąsienicowym. Wybór takiego sprzętu znacząco poprawia bezpieczeństwo i jednocześnie przyspiesza pracę, gdyż nie trzeba obawiać się, że sprzęt ugrzęźnie w błotnistym terenie. Do pracy wewnątrz budynków najlepiej sprawdzają się podnośniki stacjonarne, które zapewniają stabilność podczas wznoszenia platformy roboczej na maksymalną wysokość. Takie modele są doskonałym wyborem do magazynów średniego i wysokiego składowania. W takich miejscach konieczne jest ustawianie dużych palet jedna na drugiej w taki sposób, aby cała konstrukcja była stabilna i możliwe było szybkie przeniesienie palet do załadunku bez uszkodzenia znajdującego się w nich towaru.
Wybór odpowiedniego podnośnika ruchomego przyspiesza pracę np. na budowie. Jednocześnie podnośnik jest sprzętem niezwykle bezpiecznym i uniwersalnym do wielu prac na wysokościach. Nie trzeba nawet decydować się na jego zakup, gdyż możliwy jest wynajem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z wynajmu wykwalifikowanego operatora tego sprzętu. Przez to nie trzeba szkolić w tym zakresie własnych pracowników, co generuje dodatkowe koszty.
Artykuł partnera.