Luksfery: ciekawy sposób na aranżację wnętrza

Mateusz Nowak
06.09.2018

Jeszcze kilkanaście lat temu luksfery nie cieszyły się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Powód był prosty: kojarzyliśmy je z tandetnymi, marnymi jakościowo „ozdobami” klatek schodowych w blokach z wielkiej płyty. Młodsze pokolenie jest jednak bardziej otwarte na eksperymenty, stąd luksfery przechodzą renesans zainteresowania. Szklane pustaki są naprawdę ciekawym sposobem na zaaranżowanie wnętrza.

Luksfery: co to właściwie jest?

Jak już wspomnieliśmy, mianem luksferów określamy szklane pustaki, najczęściej występujące w kształcie kwadratu. Wymagają one murowania, a więc łączenia na zaprawę – miejsca łączeń wypełnia się później dowolną fugą. Luksfery stanowią ciekawą alternatywę dla zwykłych pustaków i bloczków betonowych, choć nie zaleca się stosować ich na ścianę zewnętrzną. Dlaczego? Ponieważ mają słabe właściwości termoizolacyjne (o wiele gorsze niż ściana z warstwą ocieplenia).

Luksfery zdecydowanie najlepiej sprawdzają się wewnątrz budynków. Można z nich murować całe ścianki działowe, fragmenty ścian, zastąpić nimi klasyczne okno. Ścianka z luksferów jest bardzo interesującym dodatkiem do nowoczesnych wnętrza – może służyć chociażby jako „parawan” oddzielający aneks kuchenny od salonu. Pomysłów na wykorzystanie luksferów jest mnóstwo.

Do wyboru, do koloru

Warto wiedzieć, że luksfery występują nie tylko w wersji bezbarwnej. Producenci oferują różne opcje kolorystyczne, np. niebieskie, zielone czy czerwone. Pustaki barwione w masie są ciekawą propozycją dla osób, które lubią wyrazisty design. Warto tutaj jednak uważać. Wielokolorowa ściana ze szkła może zdominować pomieszczenie, a jej usunięcie w przyszłości wcale nie będzie takie proste.

Aby uniknąć efektu przytłoczenia czy wręcz kiczu, warto zestawić kolorowe luksfery z tymi przezroczystymi. Takie rozwiązanie może wyglądać bardzo interesująco chociażby w łazience, gdy zdecydujemy się zastąpić zwykłą kabinę prysznicową ścianką wymurowaną ze szklanych pustaków.

O czym trzeba pamiętać decydując się na luksfery?

Przede wszystkim o tym, by nie przesadzać. Luksfery są wyrazistym elementem wystroju, dlatego lepiej traktować je w formie stylistycznego akcentu niż dominanty kompozycyjnej. Szklane pustaki trudno jest zasłonić – zalecamy więc ostrożność przy wykorzystywaniu ich w aranżacji mieszkania.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż przezroczyste luksfery bardzo dobrze przepuszczają światło i tym samym doświetlają pomieszczenie – są więc wskazane np. na klatkach schodowych czy w ciemnych wiatrołapach. Z koeli kolorowe i zdobione pustaki będąlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu intymności – np. w łazience.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie