Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na zamianę mieszkania?

Andrzej Winnicki
06.12.2019

Zamiana mieszkań nie jest w naszym kraju szczególnie popularnym rozwiązaniem. Częściej jednak decydujemy się na sprzedaż nieruchomości i zakup takiej, która lepiej spełnia nasze oczekiwania względem funkcjonalności, komfortu czy lokalizacji. Nie warto jednak z góry odrzucać tego pomysłu. Zamiana jest ciekawą opcją w przynajmniej kilku życiowych sytuacjach – opisujemy je w naszym poradniku.

Niska wartość mieszkania

O zamianie warto pomyśleć zawsze wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży obecnej nieruchomości na pewno nie pozwolą na zakup innego mieszkania, lepiej dopasowanego do potrzeb inwestorów. Nie ma sensu ryzykować, że po sprzedaży trzeba będzie znacząco obniżyć standard życia, bo z uwagi na wzrost cen nieruchomości inwestorów po prostu nie będzie stać na odpowiadający im lokal.

Zadłużenie na nieruchomości

W Polsce do zamiany mieszkań najczęściej dochodzi właśnie ze względu na problemy finansowe jednej ze stron transakcji. Jeśli mieszkanie jest zadłużone (hipoteka, zaległości w spółdzielni czy wspólnocie), a obecni właściciele nie są w stanie dłużej dźwigać tych zobowiązań, mogą zaoferować zamianę lokalu na mniejszy, tańszy w eksploatacji, ale i w gorszym standardzie. Na takie okazje czekają chociażby pośrednicy nieruchomości, którzy dzięki temu mogą nabyć bardzo atrakcyjne mieszkanie prawie za bezcen, spłacić zadłużenie i sporo zarobić na dalszej odsprzedaży.

Gdy mieszkanie jest za duże/za małe

Często jest tak, że osoby, które całe życie mieszkały w tym samym miejscu, w końcu dochodzą do wniosku, że dalsze utrzymywanie sporej powierzchni jest kompletnie bez sensu – zwykle dotyczy to seniorów, którzy na starość zostali sami. Starsi ludzie nie chcą wikłać się w proces sprzedaży mieszkania, stąd wolą zaproponować zamianę, najlepiej na lokal w tym samym budynku lub przynajmniej na tym samym osiedlu.

Może oczywiście dojść do odwrotnej sytuacji. Przykładowo: ktoś odziedziczył kawalerkę po dziadkach, ale ma dzieci i wie, że takie mieszkanie będzie za małe. Jeśli lokal znajduje się w świetnej dzielnicy, to istnieje szansa, że uda się go zamienić na większy w mniej prestiżowej, a więc znacznie tańszej lokalizacji.

Gdy trafia się okazja, najlepiej w rodzinie

Zamiana mieszkania zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem, chyba że dokładnie znamy drugą stronę tej transakcji. Na taki krok dość często decydują się członkowie rodziny – np. wnuk zamienia się z dziadkami, przejmując ich M-4, a jednocześnie przekazując im swoją kawalerkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie