Jak przebiega budowa domu szkieletowego?

Antoni Kwapisz
28.10.2019

W ostatnich latach domy szkieletowe stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Choć współcześnie taki typ budownictwa dominuje głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jego korzenie sięgają jednak Europy, skąd na kontynent Ameryki Północnej został on zaimportowany przez napływających tam osadników. Jeżeli chodzi o Stary Kontynent – najwięcej budynków szkieletowych można spotkać w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Ta technologia budowlana posiada kilka niewątpliwych atutów.

Wykonanie fundamentów  

Pierwsza część prac budowlanych polega na precyzyjnym wykonaniu fundamentów. Jest to szczególnie ważne w przypadku budownictwa szkieletowego, gdyż ewentualne niedociągnięcia będą potem negatywnie rzutować na jakość stawianej konstrukcji. Fundamenty wykonuje się z materiałów tradycyjnych albo z betonowej płyty. 

Postawienie konstrukcji domu  

Następnym etapem budowy jest postawienie konstrukcji domu. W pierwszej kolejności na specjalnej podwalinie montuje się ściany zewnętrzne, z pozostawionymi przestrzeniami na stolarkę okienną oraz drzwi, w których osadza się nadproża. Potem wykonuje się ściany działowe i strop. 

Obicia ścian i poszycie dachu  

Dalszy krok stanowi wykonanie obicia ścian oraz poszycia dachu. W tym stadium budowy dochodzimy do stanu surowego otwartego budynku. Następnie montuje się zadaszenie, okna i drzwi. Ostatnim etapem przejścia do stanu surowego zamkniętego jest wykonanie elewacji oraz montaż rynien i parapetów zewnętrznych. 

Przyłączenia instalacji  

Końcowa część prac polega na zainstalowaniu ogrzewania, elektryczności, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, które zabezpiecza się od wewnątrz specjalną warstwą izolacyjną. Jako ostatnie pozostają prace wykończeniowe. 

Budownictwo szkieletowe jest coraz popularniejsze, a Polacy doceniają zalety, które łączą się z tą technologią. To przede wszystkim niska cena, szybkość budowy i ekologiczne materiały. Więcej o tym przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie