Studnia chłonna nie ma nic wspólnego ze studnią do pobierania wody – może poza jednym członem nazwy. Jest to wykop, który umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej z powierzchni działki do głębszych warstw gruntu. Stanowi zatem ważny element systemu drenażowego.
Studnie chłonne najczęściej są wykonane z kręgów betonowych lub perforowanych rur. Na dno wsypuje się materiał filtracyjny, którym zwykle jest gruby żwir – zapobiega to zamuleniu studni i poprawia jej chłonność.
Przede wszystkim taka studnia zapobiega gromadzeniu się wody na działce, zwłaszcza przy intensywnych opadach. Pozwala na swobodne odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej do gruntu, dzięki czemu maleje ryzyko np. podmywania budynku czy tworzenia się kałuż na trawniku.
Studnia chłonna pozwala zagospodarować wodę deszczową na działce, bez konieczności odprowadzania jej do kanalizacji, co z kolei przynosi wymierne oszczędności.
Odprowadzając wodę deszczową do gruntu zwilżamy go, co wspiera naturalny obieg wody w ekosystemie, zapobiega suszy i pozwala zasilać wody podziemne, które są pobierane np. do nawadniania pól uprawnych czy ogrodów.
Studnię chłonną można wykonać samodzielnie, relatywnie niedużym kosztem, co biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania jest naprawdę dobrym pomysłem.