Współczynnik lambda dla wełny mineralnej

Krzysztof Jagielski
01.01.2025

Wełna mineralna to bardzo popularny materiał izolacyjny. Używa się jej do ocieplania ścian, stropu, dachu czy izolowania kanałów wentylacyjnych. Przy wyborze wełny należy się kierować nie tylko ceną, ale też m.in. jej współczynnikiem lambda. Co to takiego? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest współczynnik lambda?

Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany symbolem λ (lambda). Informuje nas  o tym, jak dobrze dany materiał przewodzi ciepło. Im niższa wartość λ, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału.

Innymi słowy: chcąc zbudować dom energooszczędny czy pasywny, należy wybierać wełnę mineralną o jak najniższym współczynniku lambda.

Typowe wartości λ dla wełny mineralnej

Na rynku znajdziemy różne rodzaje wełny mineralnej, które oferują odmienne właściwości w zakresie przewodzenia ciepła. I tak:

  • Dla wełny skalnej typowa lambda wynosi 0,035 – 0,045 W/(m·K)
  • Dla wełny szklanej lambda mieści się w przedziale od 0,030 – 0,040 W/(m·K)

Jest to oczywiście uproszczenie, ponieważ na rynku pojawiają się już wełny skalne o znacznie niższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna ma dobre właściwości izolacyjne i techniczne, co czyni ją wszechstronnym materiałem do budowy czy remontu budynku. Można jej użyć do izolacji ścian, dachów, poddasza czy stropu. Świetnie sprawdza się do izolacji akustycznej. Stanowi również dodatkową barierę dla ognia, zwiększając ochronę pożarową budynku (szczególnie wełna skalna).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie