Jak dbać o płytki ceramiczne? To nie takie trudne!

Krzysztof Jagielski
24.10.2018

Stosowane w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeniach publicznych. Ze względu na trwałość oraz różnorodność wzorów sprawdzą się w na ścianach łazienki, blatach stolików restauracyjnych oraz podłodze w centrum handlowym. Płytki ceramiczne, choć powszechnie wykorzystywane, mogą stanowić wyzwanie podczas sprzątania. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

O płytkach słów kilka

Płytki ceramiczne na dobre zagościły w naszym otoczeniu. Wzorzyste elementy odporne na działanie światła, wody i temperatury sprawdzają się w różnych warunkach. Dodają uroku hotelowym wnętrzom oraz funkcjonalności domowym pomieszczeniom. Ogólnodostępny materiał otrzymywany jest z przetworzonych lub nieprzetworzonych surowców naturalnych, które po połączeniu wypala się w wysokiej temperaturze. Ze względu na sposób produkcji płytki ceramiczne można podzielić na: monoporosęmonocotturęgresklinkier oraz płytki wypalane wielokrotnie. Warto poznać ich rodzaje, by jak najlepiej dobrać sposób mycia i pielęgnacji.

Monoporosa i monocottura

To odmiany płytek niemrozoodpornych, które produkowane są w technologii jednego wypalenia. Materiały tego rodzaju najlepiej stosować wewnątrz budynków. Monoporosa ze względu na bardzo dużą nasiąkliwość (powyżej 10%) i porowatość powinna być wykorzystywana w miejscach, które nie mają stałego kontaktu z wodą. Natomiast płytki monocottura najlepiej sprawdzą się na ścianach i podłogach pomieszczeń sanitarnych oraz na korytarzach (nasiąkliwość od 3 do 10%).

Gres

Dzięki nasiąkliwości wodnej mniejszej niż 0,5% płytki tego typu mogą być używane do wykładania ścian i podłóg zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Gres przystosowany jest do zmian pogodowych, sprawdzi się podczas dodatnich oraz ujemnych temperatur. To materiał najczęściej wybierany do wykończeń elewacyjnych, wykładania balkonów i posadzek w sklepach. 

Klinkier

Płytki o charakterystycznym rdzawym kolorze charakteryzują się mocnym spiekiem, co sprawia, że materiał jest mało nasiąkliwy i mrozoodporny. Z łatwością wytrzymuje wysokie obciążenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Twarde płytki, odporne na ścieranie, najczęściej stosowane są do zewnętrznych wykończeń budynków mieszkalnych czy tarasów.

Utrzymaj płytki w czystości

Z uwagi na różnorodne zastosowanie płytek ceramicznych należy ze szczególną uwagą podchodzić do ich mycia. Sposób czyszczenia determinuje nie tylko rodzaj materiału, ale również przestrzeń, w jakiej występują flizy. Rozpoczynając walkę z trudnymi zabrudzeniami gromadzącymi się na płytkach w punkcie gastronomicznym czy hotelowej łazience, warto sięgać po sprawdzone środki. Ocet, soda i gazeta sprawdzą się podczas mycia kafelków w domowym zaciszu, jednak nie ma dla nich miejsca w obiektach HoReCa.

Wybierając preparaty myjące, najlepiej szukać tych dedykowanych do konkretnej nawierzchni. Warto również zwrócić uwagę na to, aby środek myjący charakteryzował się wysokimi właściwościami zwilżającymi, co ułatwia proces czyszczenia, i zawierał składniki odpowiedzialne za szybsze wysychanie. Do codziennego mycia płytek ceramicznych sprawdzi się płyn Clinex Glazur. Środek posiada właściwości antystatyczne, a jego skoncentrowana formuła zawierająca specjalistyczny polimer, który pogłębia naturalny kolor podłogi, zapobiega powstawaniu smug oraz przyspiesza wysychanie. Preparat na koniec zostawia przyjemny zapach. W utrzymaniu czystości płytek ceramicznych, szkliwionych i kamiennych pomoże również Clinex Nano Protect Floral. Niskopienny preparat ma w składzie długo utrzymującą się kompozycję zapachową bez alergenów. Dzięki zastosowaniu nanocząsteczek krzemu czyszczone powierzchnie zyskują ochronę przed ponownym osadzaniem się brudu.

Płytki ceramiczne to materiał powszechnie wykorzystywany w budynkach mieszkalnych i miejscach publicznych. Z uwagi na różną ścieralność kafelków warto pielęgnować je, korzystając ze sprawdzonych środków, które zagwarantują im ochronę oraz przedłużą żywotność posadzki.

Więcej porad znajdziesz na blogu Clinex https://www.clinex.com.pl/blog/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie