Izolacje natryskowe – czy nadają się do Twojego domu?

Mateusz Nowak
19.11.2015

Poszukując skutecznej metody ocieplenia swojego domu wybierać możemy przede wszystkim pomiędzy dwiema alternatywnymi, a najpopularniejszymi na rynku budowlanym metodami. Z jednej strony możliwe jest ocieplenie poddasza lub pomieszczeń przy użyciu wełny mineralnej, z drugiej natomiast – sięgnąć możemy po zdobywającą w ostatnich latach coraz to większą popularność metodę izolacji natryskowej, wykorzystującej do tego specyficzny materiał budowlany, jakim jest pianka poliuretanowa. Każda z wymienionych metod posiada swoje zalety i wady, jednakże niniejszy tekst ma na celu przede wszystkim opisanie, do jakich celów nadawać się będą przede wszystkim izolacje wykonywane w sposób natryskowy, a także wskazanie ich właściwości, które powinny skłaniać do ich użycia przy ocieplaniu domu lub mieszkania.

Jak była już wyżej mowa, pianka poliuretanowa wykorzystywana jest do ocieplania i w tym też zakresie odznacza się szczególnie wysokimi właściwościami termoakustycznymi. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Jest ona bowiem także doskonałym materiałem do wykonywania izolacji akustycznych, jako że z powodzeniem wygłusza ona pomieszczenia i czyni niesłyszalnymi dźwięki z najbliższego otoczenia. Izolacje natryskowe wykonuje się bezpośrednio na wybrane przez użytkownika powierzchnie (niezależnie czy będą to powierzchnie metalowe, drewniane, czy też wykonane z tworzyw sztucznych czy styropianu), poprzez co tworzą one niezwykle szczelną warstwę izolacyjną. Bezpośrednio bowiem po aplikacji, pianka poliuretanowo szybko pęcznieje i zwiększa swoją objętość poprzez co – wypełniając dokładnie wszystkie szczeliny i przylegając ściśle do podłoża – po utwardzeniu tworzy spójną warstwę izolacyjną pozbawioną punktów stykowych i łączeń izolacji. Posiadane przez nią właściwości fizyczne wzmacniają ponadto sztywność pomieszczenia, poprawiając jego konstrukcję szkieletową.

Dużą zaletą izolacji natryskowej jest także sam sposób jej aplikacji. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku wełny naturalnej i styropianu, nie wymaga ona wielogodzinnych prac i używania specjalistycznego sprzętu. Tego rodzaju izolacje nakłada się bowiem za pomocą przystosowanych do tego urządzeń natryskowych, wypełnionych dwuskładnikową cieczą, która po natryśnięciu na podłoże bezpośrednio zwiększa swoją objętość (nawet 150-krotnie), wypełniając wszystkie szczeliny i tworząc jednorodną warstwę.

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się ponadto wyjątkowo przyjaznymi dla środowiska i otoczenia właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Jest odporna na niekorzystne działanie powietrza (tzw. proces utleniania), nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych (w tym także – nie podrażnia dróg oddechowych), a ponadto nie przybiera żadnego zapachu. Z uwagi na budowę używanego do izolacji materiału, doskonale odprowadza wilgoć i parę wodną, dzięki czemu cechuje ją odporność na powstawanie pleśni oraz grzybów. Wskazane walory użytkowe czynią ją idealnym rozwiązaniem do ociepleń każdego domu i mieszkania, nawet wtedy, gdy przebywać w nim mają małe dzieci lub alergicy, a także miłośnicy zwierząt domowych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie