Ogromny popyt na działki budowlane powoduje, że nabywcy kupują dosłownie wszystko, na czym tylko dla się zbudować dom. Nie jest to dobra strategia – wybór działki ma kolosalny wpływ na przebieg późniejszego procesu budowlanego, a docelowo także na komfort życia w danym miejscu. Jeśli więc masz okazję kupić działkę w naprawdę atrakcyjnej cenie, znacznie poniżej rynkowej, to podejdź do takiej oferty z dużym sceptycyzmem. Jakich problemów można się spodziewać? Sprawdź to w naszym poradniku.
Najczęstszym powodem obniżenia ceny działki budowlanej jest biegnąca nad nią linia napowietrzna. To ogromny problem estetyczny, ale też funkcjonalny, nie wspominając już o bezpieczeństwie. Dobra rada: nigdy nie kupuj działki z linią napowietrzną.
Bardzo tania działka budowlana, zwłaszcza w atrakcyjnym miejscu, niemal na pewno nie ma dostępu do takich mediów, jak woda, prąd i gaz, nie wspominając już o kanalizacji. Teoretycznie można sobie z tym poradzić, ale w praktyce dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup już uzbrojonej działki lub takiej, do której da się bez problemu doprowadzić podstawowe media.
Świetna cena może wynikać również z nieunormowanej sytuacji prawnej i właścicielskiej. Jeśli działka ma kilkoro właścicieli, to nie można jej kupić tylko od jednego – potrzebna jest zgoda wszystkich osób. Uważaj więc na propozycje wpłacenia zaliczki – to może być próba oszustwa.
Tanie działki budowlane zwykle są zlokalizowane w dość nieciekawej okolicy. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku i dopiero po czasie nowy właściciel zaczyna rozumieć, dlaczego zapłacił np. tylko 100 zł/m2 zamiast 200 zł/m2. Problemem może być pobliski zakład produkcyjny, biegnąca nieopodal droga ekspresowa generująca ogromny hałas czy pole uprawne, którego obrabianie będzie bardzo uciążliwe dla mieszkańców domu jednorodzinnego.
Na pewno warto również sprawdzić, jaki grunt dominuje na działce. Niska cena może wskazywać na glinę i tym samym podchodzenie wód gruntowych, co stanowi niemały problem z punktu widzenia procesu budowlanego, zagospodarowania ogrodu czy komfortowego dojazdu do posesji po opadach deszczu.