Dachówki wentylacyjne – po co się je stosuje?

Maciej Piwowski
19.08.2024

Przyglądając się dowolnemu poprawnie wykonanemu dachowi krytemu dachówką można łatwo zauważyć, że niektóre dachówki różnią się kształtem. Najczęściej są to dachówki wentylacyjne, które pełnią bardzo ważną funkcję z punktu widzenia ochrony dachu i warstwy ocieplenia. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Główne funkcje dachówek wentylacyjnych

Podstawowym zadaniem dachówek wentylacyjnych jest poprawa cyrkulacji powietrza. Dachówki te umożliwiają swobodny przepływ powietrza pod pokryciem dachowym, dzięki czemu newralgiczna przestrzeń jest dobrze wentylowana. Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza oraz warstwy izolacyjnej.

Wentylacja dachu jest niezbędna dla ochrony przed gromadzeniem się wilgoci pod pokryciem dachowym, co mogłoby doprowadzić do powstawania pleśni, grzybów oraz do gnicia elementów konstrukcyjnych dachu.

Z kolei w miesiącach letnich dachówki wentylacyjne pomagają w odprowadzaniu ciepła nagromadzonego pod pokryciem dachowym, co niweluje efekt nagrzewania się poddasza i poprawia komfort termiczny w budynku.

Bardzo ważną funkcją dachówek wentylacyjnych jest również zapobieganie zjawisku kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie pokrycia dachowego, co chroni izolację termiczną przed zawilgoceniem i utratą właściwości izolacyjnych.

Rodzaje dachówek wentylacyjnych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dachówek wentylacyjnych. Pierwszym są dachówki kalenicowe, czyli te montowane na kalenicy, odpowiadające za wentylację na szczycie dachu, gdzie gromadzi się najwięcej gorącego powietrza.

Z kolei dachówki połaciowe umieszcza się w różnych miejscach połaci dachowej zgodnie z projektem. Ich zadaniem jest zapewnienie równomiernej wentylacji całej powierzchni dachu.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie