Chcesz kupić dom na wsi? To może Ci przeszkadzać!

Piotr Kowalczyk
23.09.2020

Statystyki są jasne: w ostatnich 10 latach znacznie więcej Polaków przeprowadziło się na wieś niż do miasta. Ten swoisty exodus trwa w najlepsze i jest spowodowany głównie bardzo wysokimi cenami mieszkań oraz gruntów zlokalizowanych w granicach miast. Faktem jest natomiast, że mnóstwo osób decydujących się kupić dom na wsi nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze będą się cieszyć sielanką. Co może tutaj szczególnie przeszkadzać? Oto krótki poradnik dla mieszczuchów planujących wyprowadzkę na wieś.

Zapachy

Nie każdemu przypadną do gustu, szczególnie te, które unoszą się z okolicznych pól w okresie użyźniania gleby. Aromat obornika bywa dość natarczywy i raczej nie będzie mile widziany przez osoby, które całe życie mieszkały w mieście i po prostu nie są do tego typu zapachów przyzwyczajone. Jeśli w dodatku w okolicy działa duże gospodarstwo hodujące bydło, to współczujemy.

Prace polowe

To oczywiste, że rolnicy muszą je wykonać. W okresie żniw prace polowe mogą się jednak dać mocno we znaki mieszkańcom okolicznych domów. Do rzadkości nie należą sytuacje, w których ciągniki i kombajny wyjeżdżają na pola o 5 rano (nawet w niedzielę), a zjeżdżają z nich grubo po północy. Towarzyszy temu hałas i kurz, co z pewnością nie spodoba się mieszczuchom.

Słabo rozwinięta komunikacja zbiorowa

Do tego trzeba się po prostu przyzwyczaić i zaakceptować fakt, że po przeprowadzce na wieś będziemy właściwie zakładnikami samochodu. W mieście korzystanie z komunikacji zbiorowej jest łatwe i całkiem przyjemne. Na wsi wygląda to zupełnie inaczej – trzeba się cieszyć, jeśli mamy możliwość skorzystania z jednego autobusu jeżdżącego dwa razy w godzinie. Można zapomnieć o tramwajach i trolejbusach.

Korki

Paradoksalnie polskie wsie coraz mocniej zakorkowane. Jest to oczywiście efekt gwałtownego wzrostu liczby ludności, w tym osób, które każdego dnia muszą dojeżdżać własnym samochodem do miasta do pracy. To w naturalny sposób generuje korki, zwłaszcza na trasach dojazdowych. Po przeprowadzce na wieś może się okazać, że dojazd z pracy do domu zajmuje grubo ponad godzinę, a to naprawdę spora strata czasu. Warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie domu na wsi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie