Budowa domu pod miastem: dla kogo to dobra opcja?

Antoni Kwapisz
11.02.2021

Jeszcze 20-30 lat na wybudowanie własnego domu mogli sobie pozwolić tylko nieliczni i najlepiej zarabiający. Dziś mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, w której może to być atrakcyjne rozwiązanie dla osób z nieco chudszym portfelem. Jak to możliwe? Za chwilę wyjaśnimy to w naszym poradniku. Przekonaj się, czy budowa domu pod miastem jest dobrą opcją także dla Ciebie.

Coś dla tych, których nie stać na mieszkanie

Tak, budowa domu pod miastem może być rozwiązaniem znacznie tańszym w stosunku do zakupu mieszkania w mieście. Ceny nieruchomości od deweloperów rokrocznie biją kolejne rekordy i już dziś trudno jest znaleźć nowe „M” za mniej niż 7-8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Tymczasem budując dom systemem gospodarczym spokojnie da się zejść do 1/3 tej kwoty.

Warunek jest jeden: trzeba dysponować własną działką budowlaną lub mieć na oku grunt w dobrej cenie, z czym niestety może być problem. Jednak nawet doliczając koszt działki budowa domu pod miastem nadal jest atrakcyjną alternatywą dla zakupu mieszkania – i to zarówno pod względem ekonomicznym, jak i komfortu.

Dla szukających przestrzeni

Nawet apartament o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych nigdy nie zapewni nam takiej swobody, jak własny dom jednorodzinny pod miastem – szczególnie wybudowany na sporej działce. Zyskujemy dzięki temu prywatny ogród, miejsce postojowe, garaż, nie musimy się też dzielić tą przestrzenią z sąsiadami. Własny dom daje więc znacznie więcej swobody, co powinno przemówić do wyobraźni osób, które raczej mają złe doświadczenia sąsiedzkie.

Dla mających nienormowany czas pracy

Własny dom pod miastem nie jest rozwiązaniem idealnym, a już na pewno nie dla tych, którzy muszą codziennie meldować się w pracy w mieście o 8 rano, zawieźć dzieci do przedszkola i szkół, na zajęcia dodatkowe, a wieczorami jeszcze lubią wyskoczyć do siłowni czy na zakupy w galerii handlowej. W takiej sytuacji codzienne dojazdy, tkwienie w korkach i wysokie koszty paliwa będą przyczyną frustracji.

Dlatego na budowę domu pod miastem, jako alternatywę dla zakupu mieszkania w mieście, powinny się zdecydować raczej osoby mające luźniejszą sytuację zawodową i życiową, która nie wymusza na nich stałego utrzymywania kontaktu z aglomeracją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie