Agregat prądotwórczy do domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Marek Szydełko
23.03.2022

Agregat prądotwórczy pozwala zabezpieczyć się na wypadek blackoutu. Jest to urządzenie samodzielnie wytwarzające energię elektryczną z paliw takich jak benzyna, olej napędowy lub płynny gaz. Przed zakupem upewnij się jednak, jaki agregat prądotwórczy będzie dla ciebie właściwy. Oblicz, jakie potrzeby energetyczne ma twoje gospodarstwo domowe i dobierz generator, który ci je zapewni. Chcesz ubezpieczyć się na wypadek nagłej utraty prądu – zrób to z głową!

Jaki agregat prądotwórczy do domu lub mieszkania wybrać?

Zanim kupisz generator energii elektrycznej, musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie agregaty prądotwórcze nadają się do pracy w domu. Niektóre są przeznaczone do użytku przemysłowego czy budowlanego i zwyczajnie nie będą kompatybilne z normalnym sprzętem AGD i RTV. Dlatego, szukając generatora, musisz zadać sobie następujące pytania:

Jaki agregat wybrać?

Energia elektryczna w domowym gniazdku ma 230 V. To wystarczające napięcie do obsługi oświetlenia oraz sprzętów AGD i RTV – od ładowarek i zasilaczy komórek, laptopów i urządzeń mobilnych, poprzez odkurzacze, suszarki, radioodbiorniki, telewizory i modemy internetowe, aż po mikrofalówki, pralki, zmywarki, lodówki, zamrażarki, piekarniki elektryczne. Z tego względu do mieszkania wybierz agregat jednofazowy produkujący prąd o napięciu 230 V.

W niektórych domach instalacje osiągają napięcie 400 V, np. pod płytę grzewczą, bojler, system ogrzewania elektrycznego czy przepływowe ogrzewanie wody. Wówczas, w sytuacjach długotrwałego braku prądu, potrzebny będzie generator wytwarzający prąd o większym napięciu. Możesz w tym celu wybrać trójfazowy generator 400 V. Jednak posłuży on do zaopatrywania w prąd tylko urządzenia wymagające tak dużego napięcia. Nie będzie więc bezpieczny dla sprzętów obsługiwanych przez sieć 230 V.

Z tego względu, w domach z przyłączami o różnym napięciu, lepiej wybrać tak zwany uniwersalny agregat prądotwórczy – z gniazdami 400 V i 230 V.

Niestety nie istnieją żadne przyłączki czy akcesoria pozwalające przerobić agregat trójfazowy na jednofazowy. Dlatego przed dokonaniem zakupu zastanów się, jaka powinna być moc agregatu prądotwórczego. 

Jaka powinna być moc agregatu do użytku domowego?

Na rynku znajdziesz agregaty o różnej mocy. Niektóre są przystosowane do obsługi tylko jednego czy dwóch urządzeń elektrycznych na raz. Inne mogą posłużyć do produkcji prądu dla całego domu – wszystko zależy od tego ile energii jest w stanie wyprodukować generator.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne twojego domu lub mieszkania w sytuacji kryzysowej? Pierwszy krok to stworzenie listy wszystkich urządzeń elektrycznych, które muszą być sprawne przez całą dobę. Z pewnością znajdzie się na niej lodówka, zamrażarka, modem internetowy czy systemy oświetlenia. Sprawdź, ile watów (W) zużywają i dodaj do siebie ich zapotrzebowanie.

W drugim kroku zastanów się, z jakich dodatkowych sprzętów możesz korzystać w sytuacji braku prądu. Prawdopodobnie będą to płyta grzewcza, mikrofalówka lub piekarnik elektryczny, suszarka do włosów, ładowarki do telefonów, komputer, telewizor, radio. Być może też odkurzacz, konsola, zmywarka czy odkurzacz. Te sprzęty nie muszą być cały czas włączone. Niemniej, może zdarzyć się, że ty i twoja rodzina będziecie chcieli skorzystać z nich w tym samym czasie. Zastanów się, które sprzęty są ci niezbędne w codziennym funkcjonowaniu, a bez których możesz się obyć. Pomyśl, które z nich mogą być włączone równocześnie i zsumuj ich zapotrzebowanie na prąd.

Krok trzeci to dodanie obu uzyskanych wyników (zapotrzebowania stałego sprzętu + zapotrzebowanie sprzętu dodatkowego). Do ich sumy należy doliczyć ok. 20% naddatku. Niektóre starsze sprzęty elektryczne mogą bowiem z czasem tracić wydajność elektryczną i pobierać nieco więcej prądu, niż początkowo. Część AGD wymaga też znacznie większego poboru watów na rozruch. Lepiej być na to przygotowanym.

Czy agregat powinien być stały, czy przenośny?

Wszystko zależy od twoich potrzeb. W domu lub mieszkaniu możesz korzystać ze stałego agregatu. Jeśli jednak posiadasz domek letniskowy lub często wyjeżdżasz na kempingi albo pod namiot, agregat przenośny może okazać się lepszym pomysłem. Dzięki niemu możesz korzystać z prądu także na działce bez przyłącza do sieci energetycznej.

Na jakie paliwo powinien być twój agregat?

Agregat może być zasilany:

  • benzyną;
  • olejem napędowym;
  • płynnym gazem.

Wybór paliwa ma związek głównie z jego ceną. Agregaty diesel i na płynny gaz są sporo droższe niż te na benzynę.

Bezpieczne korzystanie z agregatu w domu lub mieszkaniu

Ze względu na wykorzystanie paliw, agregat nie powinien być używany w słabo wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach bez dostępu do okna czy systemu cyrkulacji powietrza. Używanie agregatu np. w garażu czy piwnicy może powodować, że we wnętrzu nagromadzą się toksyczne gazy. Brak cyrkulacji powietrza to także duży problem, ponieważ może przyczyniać się do przegrzewania urządzenia.

Z tych powodów agregaty najczęściej używane są na zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby były dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi (osłonięte przed wiatrem i deszczem). Nie powinny też stać na nierównym terenie – to utrudnia pracę silnika i równomierny pobór paliwa. Sprzęt powinien być przechowywany i obsługiwany zawsze w pozycji poziomej – docelowej.

Przed korzystaniem z urządzenia, warto także przeczytać instrukcję dołączoną przez producenta. Pomoże ci ona zlokalizować istotne elementy takie jak wlew paliwa czy miejsce filtrów. Dowiesz się również, jak zweryfikować, czy dany agregat na pewno jest kompatybilny z domowymi sprzętami. Przed uruchomieniem zawsze sprawdzaj, jaki jest poziom paliwa, a także stan filtrów powietrza. Wszystkie zabrudzenia filtrów należy wyczyścić przed użyciem generatora, a w przypadku uszkodzenia filtra konieczna jest jego wymiana.

Kluczowe w prawidłowej obsłudze agregatu jest też to, by nigdy nie włączać go, ani nie wyłączać, kiedy do gniazda podłączone są urządzenia elektryczne. Zanim wyłączysz generator, odepnij od niego wszystkie wtyczki. Nie podłączaj urządzeń przed uruchomieniem agregatu. Dzięki temu unikniesz jego ewentualnych uszkodzeń.

Jeśli planujesz kupić agregat na wypadek kryzysu, pamiętaj, by od czasu do czasu odpalić urządzenie, nawet jeśli nie jest to potrzebne. Generatory, które nie są przez dłuższy czas włączane, szybciej się psują. Regularnie użytkowany generator nie zawiedzie cię w sytuacji blackoutu czy zerwania sieci energetycznej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie