Reduktor ciśnienia w instalacji wodnej – jaką pełni funkcję?

Marek Szydełko
29.11.2024

Reduktor ciśnienia to bardzo ważny i często stosowany element instalacji wodnej, w której pełni kilka istotnych funkcji. Kluczową z nich jest ochrona systemu wodnego oraz zapewnienie komfortu korzystania z wody. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu reduktora ciśnienia.

Ochrona instalacji przed zbyt wysokim ciśnieniem

W wielu sieciach wodociągowych występuje problem zbyt wysokiego czy po prostu gwałtownie rosnącego ciśnienia, co stwarza ryzyko uszkodzenia instalacji wodnej w budynkach (jak i podłączonych do niej urządzeń). Reduktor ciśnienia obniża ciśnienie wody do bezpiecznego poziomu, chroniąc rury, armaturę oraz urządzenia podłączone do systemu, takie jak pralki, zmywarki, bojlery, itp.

Zapobieganie wyciekom

Wysokie ciśnienie wody może prowadzić do przecieków w słabych punktach instalacji, takich jak różnego rodzaju połączenia rurowe. Dzięki obniżeniu ciśnienia przy pomocy reduktora, możemy realnie ograniczyć ryzyko awarii w instalacji, włącznie z zalaniem pomieszczeń mieszkalnych.

Oszczędność wody

Obniżenie ciśnienia wody może również przyczynić się do zmniejszenia jej zużycia, a tym samym do obniżenia rachunków. Ma to ogromne znaczenie w dobie drastycznie drożejącej wody oraz rosnącej świadomości na temat konieczności jej oszczędzania.

Komfort użytkowania

Gwałtowne zmiany ciśnienia wody są bardzo irytujące, szczególnie podczas brania prysznica czy korzystania z umywalki. Mogą również zaburzać pracę urządzeń zasilanych wodą. Reduktor ciśnienia pozwala na dostosowanie ciśnienia wody do wartości preferowanej przez domowników.  

Zapewnienie stabilnego ciśnienia

Ciśnienie wody w sieciach miejskich może zmieniać się w zależności od pory dnia lub nocy. Reduktor ciśnienia pomaga utrzymać stabilne ciśnienie w instalacji, co zapewnia równomierny przepływ wody i eliminuje problemy związane ze zbyt niskim ciśnieniem np. na potrzeby podlewania ogrodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie