Ceowniki stalowe są wyrobem stalowym walcowanym na gorąco. Jak widać w przekroju poprzecznym, mają one pionowy środnik z poziomymi górnymi i dolnymi kołnierzami. Można je znaleźć w różnych rozmiarach i o różnej grubości. Ogólna forma kanałów stalowych daje mu silną wytrzymałość konstrukcyjną, co czyni go idealnym do ram i wzmocnień. Powszechne zastosowania ceowników stalowych można znaleźć w produkcji ważnych i mocnych elementów maszyn lub konstrukcji. Zapoznaj się z pięcioma najczęstszymi zastosowaniami ceowników stalowych. Wysokiej jakości stalowe kanały wybierz na stronie.
Niektóre estetyczne projekty budowlane wymagają warstwy wsparcia za sobą. W przypadku budynków o konstrukcji drewnianej, szyny stalowe są używane jako podpory belek, ponieważ mogą one zwiększyć sztywność konstrukcji. Belki drewniane mogą być również umieszczone wewnątrz kanału stalowego, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość, a jednocześnie umożliwić łatwiejsze mocowanie elementów do samej belki drewnianej.
Jednym z najczęstszych zastosowań ceowników stalowych jest budowa ścian. Jest to szczególnie popularne przy budowie garaży, warsztatów i magazynów. Powszechnie też jest dla większości budynków metalowych, aby mieć ściany wykonane wsparte głównie z ceowników stalowych.
Są one pionowym wsparciem dla tych konstrukcji. Są one zasadzone w ziemi. Mogą one wspierać dużą ilość masy i są wystarczająco sztywne, aby pozostać dać odpór pewnym siłom.
Mogą one być również wykorzystywane jako poziomy składnik ścian, aby zapewnić punkty mocowania. W większości przypadków, blacha jest umieszczona na zewnątrz i wewnątrz. Blacha i ceowniki stalowe zazwyczaj są wystarczające.
Ceowniki stalowe pozwalają na większą odległość między pionowymi słupami bez poświęcania ogólnej wytrzymałości ściany. Zapewniają wytrzymałość na wypaczenia lub skręcanie, o ile nie zadziała znaczna siła.
Ceowniki stalowe mogą być stosowane jako krokwie w dachach o lekkim obciążeniu. Używa się ich głównie do zapewnienia podparcia dla konstrukcji dachowej. Ceowniki stalowe mogą być mniejsze i lżejsze. Ich naturalna wytrzymałość i trwałość pozwalają na przenoszenie większych obciążeń w porównaniu do typowych krokwi drewnianych.
Ceowniki stalowe są trwalsze, bardziej stabilne i wewnętrznie mocniejsze. Są one również odporne na większość uszkodzeń, na które narażone są drewniane pokrycia dachowe, takich jak uszkodzenia spowodowane gniciem i wilgocią.
W przypadku dachów o większym obciążeniu, stalowe ceowniki umieszcza się prostopadle na wierzchu krokwi, które zazwyczaj są belkami dwuteowymi. Stalowe ceowniki zasadniczo wypełniają luki między krokwiami, dzięki czemu mają one większą odległość między sobą. Ponownie, zapewniają one niezbędne punkty mocowania, w tym przypadku, dla stalowego pokładu.
Ceowniki stalowe, które są używane do budowy ram pojazdów są często specjalnie wykonane. Nadawane im są bardzo specyficzne wymiary, aby umożliwić realizację określonych funkcji. Te same elementy o dużej wytrzymałości są używane do szyn ramy głównej. Przebiegają one od przodu pojazdu aż do jego tyłu. Służą one jako rodzaj głównego szkieletu, na którym mocowane są wszystkie lżejsze ceowniki stalowe.
Lżejsze ceowniki mogą być również wykorzystywane do tworzenia elementów konstrukcyjnych dla silnika, takich jak wspornik chłodnicy. Lekkość i wytrzymałość tych elementów stalowych sprawiają, że jest to doskonały materiał do budowy pojazdów. Sztywność, w szczególności, zapobiega zbytniej elastyczności pojazdu, pozwalając jednocześnie na odrobinę ruchu od czasu do czasu.
Konstrukcje metalowe
Jak wspomniano na początku tego artykułu, ceowniki stalowe są głównym elementem budynków metalowych. Są one używane z dwuteownikami i wieloma innymi produktami stalowymi do budowy budynków komercyjnych, przemysłowych, a czasem także mieszkalnych. Ceownik stalowy może być używany jako dźwigary, kołki rozporowe, stężenia i legary. Ogólna zasada jest taka, że te elementy stalowe są używane zawsze wtedy, gdy dodatkowa siła belek dwuteowych nie jest konieczna. Są one albo spawane, skręcane, lub nitowane i są zazwyczaj głównym elementem nośnym, który zapewnia wytrzymałość całego budynku.
Artykuł partnera.