Zalety szamb betonowych

Antoni Kwapisz
06.04.2021

Szambo betonowe jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Zbiorniki monolityczne uchodzą za nie do końca szczelne, ale nie jest to prawda – porządny produkt zachowuje szczelność przez wiele lat, dlatego można go zastosować nawet w pobliżu ujęć wody. Jakie są najważniejsze zalety szamb betonowych? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Bardzo atrakcyjna cena

Głównym powodem, dla którego osoby niemające szans na podłączenie budynku do kanalizacji decydują się na zakup betonowego szamba, jest właśnie cena. Zbiornik monolityczny z betonu (najczęściej C30/37) i stali można kupić już za około 2500 złotych – mówimy tutaj o popularnej pojemności 6000 litrów. To kusząca propozycja w sytuacji, gdy alternatywą jest wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków za około trzykrotnie wyższą cenę.

Co prawda w dłuższym okresie przydomowa oczyszczalnia jest dużo bardziej opłacalna, ale nie zapominajmy o jednym: kwestię odprowadzania ścieków z budynku rozwiązuje się zazwyczaj na mocno zaawansowanym etapie budowy, kiedy to inwestorzy zaczynają liczyć każdą złotówkę. Wówczas szambo betonowe wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Brak ryzyka wypychania szamba przez grunt

To bardzo ważna zaleta szamb betonowych, szczególnie w porównaniu ze zbiornikami wykonanymi ze stali czy tym bardziej z tworzywa sztucznego. W przypadku szamba monolitycznego praktycznie nie istnieje ryzyko wypychania go przez grunt, a w konsekwencji zniszczenia ogrodu czy tym bardziej kostki brukowej. Dzięki temu zawartość szamba może być wybierana niemal do końca, co zmniejsza częstotliwość wywozu.

Duża wytrzymałość zbiornika

Ściany szamba betonowego są na tyle grube i wykonane z tak wysokojakościowego betonu, że praktycznie nie ma możliwości, aby uległy degradacji w przewidywalnym okresie np. 20 czy 25 lat. Beton jest odporny na działanie środków chemicznych znajdujących się w nieczystościach, jest niewrażliwy na kwasy, działanie bakterii oraz na silny napór wody w przypadku przepełnienia.

Można więc w ciemno założyć, że szambo betonowe posłuży przez wiele lat, a gdy w końcu uda się podłączyć budynek do sieci kanalizacyjnej, to będzie można  - po wypłukaniu – zacząć wykorzystywać zbiornik np. do gromadzenia deszczówki.

Ponadto trzeba obalić dość popularny mit: szamba betonowe są szczelne (w odróżnieniu od zbiorników budowanych z kręgów betonowych). Do ich produkcji wykorzystuje się wysokojakościowe mieszanki betonowe oraz dodatkowo stosuje masę uszczelniającą, co praktycznie eliminuje ryzyko przesiąkania zawartości szamba do gruntu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie