Zabezpieczenie pompy głębinowej – co musisz o tym wiedzieć?

Antoni Kwapisz
01.08.2022

Zakup pompy głębinowej nie kończy jeszcze etapu inwestycji we własne ujęcie wody. Niezbędne będzie wyposażenie instalacji w takie elementy, jak zbiornik hydroforowy, armatura hydrauliczna, a także – o czym często się zapomina – zabezpieczenie pompy głębinowej. Rezygnacja z zabezpieczenia może narazić inwestora na duże straty finansowe, nie wspominając już o nerwach i braku możliwości pobierania wody z własnej studni. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest zabezpieczenie pompy głębinowej?

Zabezpieczenie to jedno lub wiele urządzeń, które mają za zadanie chronić pompę głębinową przed typowymi problemami, jakie mogą wystąpić czy to w instalacji wodnej, czy elektrycznej. Dzięki temu minimalizujemy lub wręcz wykluczamy ryzyko awarii pompy.

Przed jakimi zjawiskami chroni takie zabezpieczenie?

Zabezpieczenia do pomp głębinowych – szczególnie te kompleksowe – mogą wykluczyć prawdopodobieństwo awarii urządzenia w związku z:

  • suchobiegiem (czyli pracą silnika na sucho),
  • przeciążeniem silnika,
  • skokami napięcia w instalacji elektrycznej,
  • zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem,
  • brakiem fazy,
  • zablokowaniem silnika pompy.

Są to bardzo częste przyczyny poważnych usterek w pompach głębinowych, co może nawet skutkować koniecznością wymiany całego urządzenia lub jego kluczowego elementu, czyli silnika.

Dlaczego warto zainwestować w zabezpieczenie pompy głębinowej?

Zabezpieczenie pompy głębinowej to niewielka inwestycja w święty spokój. Takie zabezpieczenie można kupić już za kilkaset złotych. Jest to wręcz konieczność w przypadku posiadania markowej, drogiej pompy z silnikiem trójfazowym, szczególnie wrażliwym na np. zanik fazy.

Biorąc pod uwagę, jak kłopotliwa może być awaria pompy głębinowej (i jak jest prawdopodobna), a przy tym uwzględniając wysoką cenę zakupu pompy, rezygnacja z zabezpieczenia wydaje się być przesadną oszczędnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.