Za duże szambo? To nie ma sensu!

Piotr Kowalczyk
27.05.2021

W jednym z naszych poradników wyjaśnialiśmy już, jakie będą konsekwencje zastosowania zbyt małego szamba przy domu czy firmie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna może być sytuacjach, w której inwestor kupi za duży zbiornik bezodpływowy. Tym razem przyglądamy się bliżej skutkom znacznego przewymiarowania szamba w stosunku do realnych potrzeb gospodarstwa domowego.

Fermentowanie ścieków

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ścieki w zbiorniku bezodpływowym fermentują. Jest to szczególnie problematyczne w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura przyspiesza cały proces. Efekt? Bardzo nieprzyjemny zapach w okolicy zbiornika, który może też przenosić się rurami kanalizacyjnymi do domu.

Właśnie dlatego zaleca się, aby opróżniać szambo co około 2 tygodnie latem oraz co maksymalnie 3 tygodnie zimą. W przypadku znacznie przewymiarowanego zbiornika bezodpływowego może to oznaczać konieczność zamówienia wywozu pomimo tego, że szambo wciąż nie jest zapełnione.

Niepotrzebny koszt

Musisz wiedzieć, że na cenę szamba decydujący wpływ ma jego pojemność. Nie ma sensu przepłacać za zbyt duży zbiornik, skoro i tak nie wykorzystasz jego możliwości z powodu konieczności częstszego wywozu ścieków (co wyjaśniliśmy przed chwilą).

Różnica w cenie pomiędzy zbiornikiem bezodpływowym o pojemności 6 m3 a tym o pojemności 10 m3 może wynieść nawet grubo powyżej 1000 złotych. Te pieniądze lepiej będzie przeznaczyć na usługę koparki (niezbędnej do wykopania dołu pod szambo).

Problemy ze znalezieniem firmy asenizacyjnej

Zanim zamówisz konkretny zbiornik bezodpływowy zawsze zadzwoń do kilku lokalnych firm asenizacyjnych i zapytaj, jakimi szambiarkami dysponują. Chodzi tutaj oczywiście o pojemność beczki. Jeśli okaże się, że ani jedna firma nie ma wozu z beczką o pojemności 10 m3, to zakup tak dużego zbiornika może być złym pomysłem. Będzie się to wiązać z koniecznością wybierania ścieków na raty, co nie jest ani wygodne, ani tanie.

Dlatego idealnie będzie dobrać takie szambo, które pojemnością odpowiada realnym potrzebom rodziny, a także będzie mogło zostać opróżnione przez lokalną firmę asenizacyjną „na raz”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie