Wysokość podnoszenia – podstawowy parametr roboczy pompy głębinowej

Jerzy Biernacki
30.11.2023

Wybierając pompę głębinową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Najważniejsze są parametry robocze urządzenia, czyli maksymalna wydajność oraz maksymalna wysokość podnoszenia. Wiele osób nie do końca rozumie, co kryje się pod tym drugim parametrem, dlatego wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Czym jest wysokość podnoszenia?

Wysokość podnoszenia, wyrażona jako H, informuje nas o tym, na jaką wysokość pompa może tłoczyć wodę ze źródła. W przypadku pomp do zastosowań domowych, jak podlewanie ogródka, przeciętna wysokość podnoszenia to między 60 a 100 metrów.

Pamiętaj, że producent podaje parametr maksymalny

Ważne jest, aby nie przywiązywać się zanadto do wysokości podnoszenia podanej przez producenta. W realnych warunkach użytkowych nie da się uzyskać zbliżonej wartości, ponieważ występują straty na wydajność źródła czy poszczególne elementy instalacji.

Jeśli więc producent deklaruje, że pompa ma H=70 m, to realnie będzie to około 60 metrów wysokości podnoszenia.

Komu będzie potrzebna pompa oferująca znaczną wysokość podnoszenia?

Pompy o znacznej wysokości podnoszenia, nawet powyżej 100 metrów, to propozycja skierowana przede wszystkim do osób dysponujących mocno rozbudowaną instalacją wodną czy do nawadniania ogrodu. Jeśli najdalszy punkt instalacji znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od źródła, to potrzebna będzie pompa o adekwatnej wysokości podnoszenia.

Znaczna wysokość podnoszenia jest potrzebna również wtedy, gdy dysponujemy bardzo głęboką studnia, a zależy nam na uzyskaniu wysokiego ciśnienia na hydroforze, na przykład powyżej 5 barów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie