Wyciek w domowej instalacji wodnej: jak go zlokalizować?

Marek Szydełko
05.02.2021

Instalacja wodna stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego budynku mieszkalnego. Jej zadaniem jest oczywiście doprowadzanie wody do punktów czerpalnych, czyli kranów, baterii, kolumny prysznicowej, spłuczki w toalecie czy urządzeń AGD (pralka, zmywarka). System powinien działać bezawaryjnie, jednak po latach użytkowania może pojawić się wyciek w domowej instalacji wodnej. To spory problem, który wymaga pilnej interwencji. Jak zlokalizować taki wyciek? Wykorzystaj te wskazówki.

Upewnij się, że rzeczywiście gdzieś jest wyciek

Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest zakręcenie wszystkich punktów poboru, niekorzystanie z toalety oraz odłączenie urządzeń AGD korzystających z wody. Następnie udajemy się do skrzynki z wodomierzem i sprawdzamy, czy nadal odmierza on ilość zużytej wody. Jeśli tak, to wiadomo, że gdzieś musi być „cieczka”.

Wskazanie wodomierza pozwoli też zorientować się, z jak poważnym wyciekiem mamy do czynienia – jeśli ubytek wynosi np. kilka litrów na godzinę, to wiadomo, że awaria jest spora i raczej nie chodzi tutaj o uszkodzoną uszczelkę na baterii kuchennej.

Po kolei odłączaj poszczególne sekcje

Czas ustalić, który element instalacji może odpowiadać za wyciek wody. W tym celu wróć do skrzynki z wodomierzem, w której powinien się też znajdować rozdzielacz. Zauważysz pod nim zaworki, które pozwalają odcinać poszczególne sekcje wodne w domu lub mieszkaniu – najczęściej są one podzielone na pomieszczenia (osobna sekcja dla kuchni, osobna dla łazienki czy kotłowni).

Po kolei odcinaj sekcje i obserwuj wskazania wodomierza. Gdy ten zatrzyma się po odcięciu np. kuchni, to już wiadomo, że wyciek jest gdzieś w tym pomieszczeniu. Oczywiście mogło dojść do kilku awarii jednocześnie, dlatego uważnie sprawdź wszystkie sekcje.

Szukaj wycieku w najbardziej prawdopodobnych miejscach

Wiemy, że w głowie masz już wizję kucia posadzki, ale spokojnie – to wcale nie musi być konieczne. Jeśli instalacja została wykonana z jednego materiału (np. rurek PEX) i nie ma żadnych łączeń w posadzce, to prawdopodobieństwo, że doszło do rozwarstwienia się rury jest iluzoryczne. No chyba, że w ostatnim czasie wierciłeś w posadzce – wówczas mogłeś uszkodzić rurę i to będzie przyczyna wycieku.

W każdym innym przypadku zacznij od szukania nieszczelności:

  • na kranach i bateriach,
  • na przyłączach wodnych – często przeciekają zaworki pod zlewem/umywalką,
  • w toalecie – nieszczelna może być spłuczka, która cały czas przepuszcza wodę,
  • na mimośrodach baterii ściennej pod prysznicem – to także dość częste źródło nieszczelności.

Jeśli poszukiwania nie przyniosły efektu, na żadnej ścianie nie pojawia się mokra plama, a woda i tak gdzieś „ucieka”, to nie pozostaje nic innego, jak wezwanie hydraulika, który przeprowadzi próbę ciśnieniową.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie