Uszkodzony silnik pompy głębinowej – co mogło pójść nie tak?

Remigisz Szulc
02.06.2022

Silnik pompy głębinowej jest jej kluczowym elementem, bez którego urządzenie po prostu nie działa. Dlatego każda awaria silnika jest tak kłopotliwa i w praktyce uniemożliwia dalsze użytkowanie pompy. Silniki markowych pomp stosunkowo rzadko ulegają awariom same z siebie. Najczęściej jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Praca na sucho

Suchobieg to bardzo częsta przyczyna awarii silnika pompy głębinowej. Co gorsza, właściciel zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, że urządzenie pracuje na sucho, czyli jego silnik nie jest w pełni zanurzony w wodzie. Stopniowo prowadzi to do przegrzania jednostki napędowej i w konsekwencji do jej spalenia. Wymiana lub naprawa silnika będzie bardzo kosztowna.

Awaria instalacji elektrycznej

Uszkodzenie silnika pompy głębinowej może być również winą zakładu energetycznego – szczególnie narażone są na to silniki trójfazowe. Do awarii może doprowadzić brak jednej fazy, nagły skok napięcia w sieci czy częste włączanie i wyłączanie zasilania podczas usuwania jakiejś usterki na sieci. Użytkownik pompy nie może z tym nic zrobić – dlatego należy zawsze stosować kompletne zabezpieczenia pomp, zwłaszcza trójfazowych.

Przerwanie izolacji kabla zasilającego

Prozaiczna usterka, która może mieć poważne konsekwencje dla silnika pompy, ale też dla całej instalacji elektrycznej w budynku. Jeśli dojdzie do przerwania izolacji kabla zasilającego (najczęściej na łączeniu), to oczywiście dojdzie do zwarcia, zrzucenia różnicówki i całej litanii dalszych problemów – na czele z uszkodzeniem silnika.

Zbyt częste załączanie się silnika

Każdy silnik pompy głębinowej ma dopuszczalną liczbę załączeń. W przypadku markowych pomp zaleca się, aby nie przekraczać 15-20 startów w ciągu godziny. Jeśli pompa jest źle dobrana do źródła i zbiornika hydroforowego, to będzie się załączać znacznie częściej, co w pewnym momencie doprowadzi do awarii silnika. Taka praca ma również zły wpływ na całą hydraulikę pompy oraz powoduje wzrost zużycia energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie