Studnia kopana – poznaj jej zalety i wady

Mateusz Nowak
06.06.2022

Studnia kopana to ciekawa alternatywa dla studni wierconej. Obecnie większość inwestorów decyduje się na to drugie rozwiązanie, co nie zmienia faktu, że wariant kopany (kręgowy) wciąż może być brany pod uwagę, szczególnie na potrzeby wyłącznie zasilania w wodę placu budowy czy nawadniania ogródka. W naszym poradniku omawiamy najważniejsze zalety i wady studni kopanej.

Kiedy i dlaczego warto wykonać studnię kopaną?

Podstawową zaleta studni kopanej jest to, że praktycznie każdy może ją wykonać własnymi siłami. Wystarczy do tego tylko szpadel i… czas. Kopiemy tak długo, aż natrafimy na wystarczająco wydajne źródło. Następnie studnię trzeba jeszcze obudować kręgami betonowymi i można już zacząć pobór wody przy użyciu odpowiedniej pompy – zatapialnej, głębinowej lub hydroforowej, w zależności od tego, na jakiej wysokości znajduje się lustro.

Taka studnia powinna być w zupełności wystarczająca na cele budowlane, ale też do podlewania trawnika i innych roślin w ogrodzie.

Najważniejsze zalety studni kopanej:

  • niski koszt wykonania,
  • studnię można wykopać samodzielnie,
  • nie trzeba uzyskiwać żadnych zezwoleń na wykonanie takiej studni.

Studnia kopana ma niestety sporo istotnych wad

Trzeba wyraźnie podkreślić, że studnia kopana nie spełnia obecnych standardów w zakresie czy to wydajności, czy jakości pobieranej z niej wody. Ta zwykle jest silnie zapiaszczona, zażelaziona i tym samym problematyczna w uzdatnianiu. Dlatego w sytuacji, gdy potrzebujesz studni do zasilania domu w wodę do celów bytowych i spożywczych, zdecydowanie odradzamy ujęcie kręgowe.

Najważniejsze wady studni kopanej:

  • bardzo niska jakość wody,
  • ograniczony wybór pomp do tłoczenia wody,
  • problematyczne uzdatnianie wody,
  • ryzyko okresowego wysychania studni (fale upałów, susza).

Zanim więc zdecydujesz się na studnię kopaną, to przeanalizuj wszystkie argumenty przytoczone w tym artykule. Pewne jest, że jeśli studnia ma być jedynym źródłem wody na potrzeby Twojego domu, to rozsądniejszym wyborem będzie ujęcie wiercone – wydajniejsze, trwalsze i  gwarantujące lepszą jakość wody.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie