Studnia kopana – komu i do czego może się przydać?

Jerzy Biernacki
29.04.2022

Studnie kopane jeszcze kilkanaście lat temu były standardem, jednak obecnie ustępują pola studniom wierconym – wydajniejszym, łatwiejszym w eksploatacji, mniej wymagającym w zakresie doboru pompy. Wciąż jednak można znaleźć zastosowania dla studni kopanych, które przede wszystkim są łatwiejsze i tańsze w wykonaniu (można je nawet wykopać samodzielnie). Sprawdź, komu i do czego może się przydać taka studnia.

Do zasilania placu budowy

Studnia kopana jest świetnym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy wody wyłącznie na czas budowy domu czy innego obiektu, natomiast docelowo będziemy korzystać z wody wodociągowej. W takim przypadku wykonanie kosztownego odwiertu może się trochę mijać z celem i lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie studni kopanej, z której wodę można czerpać na przykład przy użyciu prostej pompy hydroforowej.

Do nawadniania ogrodu

Studnie kopane są często rozważane przez osoby, które przerażone wysokością rachunków za wodę szukają sposobu na tanie i niezawodne nawadnianie ogrodu. Jakość wody studziennej ma w tym przypadku mniejsze znaczenie, dlatego śmiało można poprzestać na wykonaniu studni kopanej, która będzie zasilać system nawadniania – na przykład zraszacze automatyczne, linię kroplującą etc.

Na działce rekreacyjnej

Na wykonanie studni kopanej powinny zdecydować się osoby posiadające działkę rekreacyjną, które chcą znacząco obniżyć (lub nawet zredukować do zera) koszty podlewania ogródka czy warzywnika. Studnia kopana jest prosta w wykonaniu, nie zajmuje cennego miejsca na małej działce, a przy tym można ją eksploatować na wiele sposobów, również decydując się na ręczne wybieranie wody.

Do celów gospodarskich

Studnie kopane wciąż są popularne na wsi, gdzie nierzadko stanowią główne źródło wody na potrzeby gospodarstwa rolnego. Wysokie zużycie wody do celów gospodarskich jest dobrą motywacją do tego, aby wykonać studnię kopaną i czerpać z niej ciecz na przykład do pojenia zwierząt, czyszczenia różnych powierzchni czy nawet podlewania pola uprawnego, sadu, roślin szklarniowych etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie