Studnia abisyńska – kiedy warto ją wykonać?

Krzysztof Jagielski
17.12.2021

Studnia abisyńska, nazywana też potocznie abisynką, jest podstawowym rodzajem ujęcia wody, które może wykonać dosłownie każdy. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, w dodatku na większości obszaru naszego kraju nie ma problemu z dostępem do podskórnych warstw wodonośnych. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że studnia abisyńska nie nadaje się do zaopatrywania w wodę budynku mieszkalnego. Kiedy zatem się sprawdzi? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Gdy potrzebujesz wody na czas budowy

Abisynka jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynasz budowę domu i potrzebujesz wody do poszczególnych procesów budowlanych. Nie musi to być woda ani idealnie czysta, ani całkowicie wolna od piasku, dlatego ta pozyskiwana ze studni abisyńskiej powinna w zupełności wystarczyć. Po zakończeniu budowy studnia nadal może Ci służyć. Tutaj dodatkową zaletą jest fakt, że koszty wykonania takiej studni są minimalne.

Rada

Powyższy opis ma sens jedynie wtedy, gdy masz możliwość przyłączenia budynku do sieci wodociągowej i jakość wody z własnego ujęcia ma drugorzędne znaczenie.

Gdy chcesz mieć tanie źródło wody do podlewania roślin

Woda czerpana ze studni abisyńskiej w zupełności wystarczy do podlewania roślin z węża ogrodowego czy konewki. Takie źródło nie będzie jednak odpowiednim wyborem w sytuacji, gdy planujesz zbudować kompleksową instalację nawadniającą, wielkosekcyjną, z kilkunastoma zraszaczami do podlewania trawnika oraz linią kroplującą. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie o wiele wydajniejsza studnia głębinowa.

Gdy nie stać Cię na wykonanie studni głębinowej

Załóżmy, że masz zapewnienie o możliwości przyłączenia budynku do sieci wodociągowej. Nie masz zatem potrzeby czerpania wody z własnego ujęcia do celów spożywczych i bytowych. Nie planujesz również mieć kilkuset metrów kwadratowych trawnika.

W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w drogą w wykonaniu oraz uzbrojeniu studnię głębinową, której potencjału i tak nie wykorzystasz. Postaw na tańsze rozwiązanie, jakim jest studnia abisyńska – możesz ją wykonać samodzielnie, a najtańszą pompę hydroforową kupisz już za około 150-200 złotych.

Będzie to idealna opcja na czas budowy, która może również pełnić funkcję awaryjnego źródła wody w gospodarstwie domowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie