Zmiękczacz wody to dla wielu osób niezbędny element wyposażenia kotłowni czy pomieszczenia gospodarczego. Mówimy tutaj o urządzeniu dbającemu o usunięcie z wody nadmiaru jonów wapnia, które w głównej mierze odpowiadają za tzw. twardość. Zmiękczacz to bardzo dobra inwestycja w sytuacji, gdy woda zasilająca budynek rzeczywiście jest bardzo twarda. Pamiętajmy natomiast, że użytkowanie takiego filtra wymaga okresowego kupowania soli do regeneracji złoża. Jaką sól kupować? Gdzie jest dostępna? Ile kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Do centralnych zmiękczaczy wody stosuje się zwykłą sól, tyle że w tabletkach – jest to tak zwana sól tabletkowana czy tabletkowa, ewentualnie w pastylkach. Sól kupujemy najczęściej w opakowaniach po 20 lub 25 kilogramów i wsypujemy prosto do specjalnego zasobnika, albo zewnętrznego, albo stanowiącego integralny element zmiękczacza.
Sól tabletkowana jest powszechnie dostępnym produktem, a Polska jest jednym z jego głównych producentów w Europie. Taką sól można bez problemu kupić w każdym markecie budowlanym, w wielu sklepach hydraulicznych, w sklepach z systemami uzdatniania wody oraz oczywiście w Internecie – ta ostatnia opcja jest o tyle korzystna, że ciężką sól przywiezie nam do domu kurier.
Ceny soli w 2022 roku zwariowały i wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Przed wybuchem wojny na Ukrainie sól tabletkowaną można było kupić bez żadnego problemu za 24-25 złotych za 25-kilogramowy worek.
Obecnie (maj 2023 roku) za taki sam worek soli trzeba już zapłacić około 46-50 złotych, w zależności od producenta i miejsca zakupu.