Rozdzielacz C.O. – do czego służy? Jaki wybrać?

Krzysztof Jagielski
09.02.2025

W każdej wodnej instalacji centralnego ogrzewania znajduje się rozdzielacz. Pełni on kluczową funkcję w instalacji, odpowiadając za jej poprawną pracę i umożliwiając uzyskanie pożądanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Czym dokładnie jest rozdzielacz i jaki wybrać do swojego domu?

Co to takiego?

Rozdzielacz stosuje się w każdej instalacji wieloobwodowej, niezależnie od tego, czy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Podstawowym zadaniem rozdzielacza jest równomierne rozprowadzanie ciepłej wody do poszczególnych obiegów grzewczych, co pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturą w różnych pomieszczeniach.

Rozdzielacz CO składa się z belki zasilającej (doprowadza ciepłą wodę z kotła czy pompy ciepła do obiegu grzewczego) oraz belki powrotnej (odprowadza schłodzoną wodę z powrotem do źródła ciepła).

Do rozdzielacza podłączone są poszczególne pętle grzewcze (np. rury ogrzewania podłogowego) lub grzejniki. Dzięki zastosowaniu zaworów regulacyjnych, przepływomierzy i siłowników, można niezależnie sterować przepływem wody w każdym obiegu, co pozwala na dostosowanie temperatury do potrzeb mieszkańców, przynosząc również realne oszczędności – np. wtedy, gdy obniżamy temperaturę w rzadziej użytkowanym pomieszczeniu.

Jaki rozdzielacz wybrać do swojej instalacji?

Głównym kryterium wyboru rozdzielacza jest liczba obsługiwanych przez niego sekcji/obwodów. Wystarczy policzyć, ile mamy w domu grzejników lub ile jest obwodów ogrzewania podłogowego (zwykle odpowiadają one liczbie ogrzewanych pomieszczeń). W razie wątpliwości należy skonsultować się z wykonawcą instalacji, który powie również, jaki rozdzielacz kupić pod kątem jego wymiarów (musi zmieścić się w szafce rozdzielacza).

Dobre rozdzielacze zawsze są wykonane z mosiądzu – przy czym należy zaznaczyć, że nie każdy rozdzielacz w mosiężnym kolorze rzeczywiście jest zbudowany z tego materiału. Na rynku trafia się mnóstwo podróbek, na które trzeba bardzo uważać. Tylko mosiężny rozdzielacz daje gwarancję wieloletniej, bezawaryjnej pracy i braku podatności na korozję.

Ostatnim kryterium wyboru jest to, czy kupujemy rozdzielacz uzbrojony czy do samodzielnego uzbrojenia. To należy skonsultować z wykonawcą instalacji, przy czym wygodniejszą, szybszą i często korzystniejszą finansowo opcją jest zakup rozdzielacza już z zaworkami przyłączeniowymi i odpowietrznikami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie