Filtrowanie wody jest konieczne nie tylko w sytuacji, gdy zasilamy budynek wodą z własnego ujęcia. Również w wodzie wodociągowej może znajdować się wiele zanieczyszczeń, które z czasem będą odkładać się np. w urządzeniach AGD czy kotle grzewczym. Aby temu zapobiec warto zastosować choć jeden filtr wstępny. Jaki? Popularne rodzaje filtrów do wody omawiamy w naszym poradniku.
Są zbudowane z polipropylenowego sznurka nawiniętego wokół rdzenia. Zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, rdza i osady. Są skuteczne w usuwaniu większych cząstek, mają dużą pojemność i są stosunkowo tanie.
Wykonuje się je z pianki poliuretanowej lub innych syntetycznych materiałów. Zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne dzięki porowatej strukturze, która umożliwia przepływ wody, jednocześnie zatrzymując cząstki stałe. Są to filtry wielokrotnego użytku (można je płukać), dostępne w różnych stopniach filtracji.
Zastosowano w nich aktywny węgiel, dzięki czemu usuwają z wody zanieczyszczenia chemiczne, takie jak chlor, pestycydy, herbicydy oraz poprawiają smak i zapach wody.
Bazują na membranie półprzepuszczalnej, są bardzo skuteczne w filtrowaniu wody, usuwając nawet do 99% zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie, sole, bakterie i wirusy.
Te filtry najczęściej stosuje się na przyłączu wodociągowym lub wejściu wody do instalacji wewnętrznej. Są wykonane z różnych materiałów, np. z metalowej siatki o drobnych oczkach czy włókniny. Usuwają z wody cząstki stałe, takie jak piasek, rdza i inne zanieczyszczenia mechaniczne.