Przykry zapach w łazience a szambo – co może być przyczyną?

Andrzej Winnicki
11.10.2022

Przydomowe szambo to dla wielu gospodarstw domowych w naszym kraju jedyny sposób na odprowadzanie ścieków. Drogi w użytkowaniu, kłopotliwy, ale gdy gmina nie kwapi się do wykonania kanalizacji, to zwykle nie ma innego wyjścia (własna oczyszczalnia ścieków jest kosztowną inwestycją). Właściciele domów z szambem dość często obserwują, czy raczej wyczuwają charakterystyczny problem – mianowicie nieprzyjemny zapach w łazience. Czym może to być spowodowane?

Cofanie się odoru z szamba

Najbardziej prawdopodobną przyczyną nieprzyjemnego zapachu w łazience jest cofanie się odoru z szamba wprost do budynku, oczywiście za pośrednictwem kanalizacji. Może to być spowodowane tak prozaicznym błędem jak brak syfonu pod brodzikiem czy umywalką. Warto zacząć od tego, ewentualnie nalać wody do syfonu i sprawdzić, czy problem ustąpił.

Brak odpowietrzenia kanalizacji lub niedrożność

To już grubszy temat, który może być spowodowany albo błędem wykonawczym, albo zaniedbaniami ze strony właścicieli budynku. Jeśli przykry zapach pojawił się niedawno, a wcześniej wszystko było w porządku, to być może odpowietrzenie kanalizacji jest niedrożne. Aby to sprawdzić należy wejść na dach budynku i ocenić stan kominka wentylacyjnego. Może się okazać, że ptaki uwiły sobie w nim gniazdo.

Brak odpowietrzenia szamba

Na etapie wykonywania przydomowego szamba koniecznie trzeba pamiętać o odpowietrzeniu samego zbiornika bezodpływowego. Jeśli go zabraknie, to efekt może być właśnie taki sam, jak w omawianym przypadku. Na szczęście sytuacja jest jeszcze do uratowania. Wystarczy zamontować kominek wentylacyjny (kanalizacyjny, z plastiku) w otworze szamba, dzięki czemu zostanie zapewniona wymiana powietrza w zbiorniku podziemnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.