Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym: co trzeba o niej wiedzieć?

Remigisz Szulc
05.02.2021

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się ogromną popularnością, ponieważ stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla klasycznego szamba. Są dużo tańsze w użytkowaniu i sprawdzają się wtedy, gdy nie mamy możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Istnieje kilka rodzajów takich oczyszczalni, przy czym najczęściej stosuje się rozwiązanie z drenażem rozsączającym. Jak działa taka oczyszczalnia? Ile kosztuje? Czy każdy może ją zastosować? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Zasada działania oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym

Jest ona dość prosta, co także ma wpływ na atrakcyjną cenę takiej oczyszczalni. W pierwszej fazie ścieki wyprowadzane z budynku trafiają do osadnika gnilnego, w którym są wstępnie oczyszczane. Następnie ścieki dostają się do drenażu, czyli systemu rur z niewielkimi otworami, które układa się na podsypce żwirowej. Pełni ona funkcję dodatkowego filtra. Po przesączeniu przez warstwę żwiru ścieki – już praktycznie biologicznie obojętne – wsiąkają w grunt.

Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym nie jest więc rozwiązaniem super kreatywnym, ale okazuje się być na tyle skuteczna, by można było ją stosować do zagospodarowywania ścieków odprowadzanych z budynków mieszkalnych. Oczywiście dobór i montaż oczyszczalni należy powierzyć wyspecjalizowanemu w tym wykonawcy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której system nie będzie sobie radzić z odseparowywaniem osadów gnilnych.

Uwaga!

Zanieczyszczenia gromadzące się w osadniku gnilnym wymagają okresowego usunięcia – zleca się to firmie zajmującej się wywozem szamba. Częstotliwość wywozu zależy od wielkości budynku i ilości produkowanych ścieków – może to być nawet kilka razy do roku.

Warunki do zastosowania takiej oczyszczalni

Bardzo ważną informacją w kontekście oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym jest ta, że niestety nie zawsze mamy możliwości zastosowania tego rozwiązania. Przede wszystkim wymagana jest duża powierzchnia działki, co pozwoli ułożyć wymaganą ilość rur drenażowych.

Dodatkowo konieczne jest dysponowanie chłonnym gruntem. Takich oczyszczalni nie wykonuje się na terenach gliniastych oraz wtedy, gdy wody gruntowe znajdują się na głębokości mniejszej niż 1,5 metra. Ewentualnie można wtedy zastosować nasyp ziemny, ale jest to rozwiązanie mało estetyczne.

Ile kosztuje oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym?

Jak już wspomnieliśmy są to najtańsze dostępne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Za kompletny zestaw zaspokajający potrzeby budynku jednorodzinnego zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę trzeba zapłacić od około 5000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu (w tym wynajęcia koparki) – od około 1500 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie