Prawidłowa eksploatacja zmiękczacza wody – o czym nie możesz zapomnieć?

Mateusz Nowak
30.05.2022

Wiele osób decyduje się na montaż centralnego zmiękczacza wody licząc na to, że w ten sposób zaoszczędzą na późniejszej wymianie urządzeń podłączonych do instalacji. To bardzo dobra decyzja, jednak z drugiej strony nie warto wierzyć w zapewnienia części sprzedawców o całkowitej bezobsługowości zmiękczacza. Wymaga on pewnych zabiegów eksploatacyjnych, z których najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Regularne uzupełnianie soli

To podstawowy obowiązek właściciela centralnego zmiękczacza wody. Sól w tabletkach, z której powstaje solanka, jest niezbędna w procesie regeneracji złoża. Dbaj o to, aby nigdy nie brakowało soli w zasobniku. Przyjmuje się, że na potrzeby domu zużywającego około 10 metrów sześciennych wody miesięcznie, wystarczy około 25 kilogramów soli. Kupisz ją w marketach budowlanych, sklepach instalacyjnych lub po prostu w Internecie.

Kontroluj pracę zmiękczacza

Chodzi tutaj o to, aby raz na jakiś czas przeprowadzić proste badanie wody przy wykorzystaniu testera akwarystycznego. Jeśli zobaczysz, że woda jest twarda pomimo pracy zmiękczacza, to trzeba na to szybko zareagować. W większości przypadków jest to spowodowane brakiem regeneracji złoża – być może od dawna nie uzupełniałeś soli w zasobniku lub doszło do jakiejś awarii głowicy sterującej. Wezwij profesjonalny serwis.

Sprawdzaj, czy złoże na pewno się regeneruje

Możesz to ocenić nie tylko na podstawie wspomnianego przed chwilą badania wody testem akwarystycznym, ale także sprawdzając, czy w zasobniku ubywa soli. Jeśli np. wsypałeś worek tabletek solnych dwa miesiące temu, a zasobnik nadal jest pełny, to na pewno doszło do zaburzenia procesu regeneracji. Nie można tego lekceważyć, ponieważ grozi to trwałym uszkodzeniem złoża i koniecznością jego wymiany.

Serwis zmiękczacza minimum raz w roku

Jeśli masz nowy zmiękczacz wody, to jego serwisowanie jest warunkiem utrzymania gwarancji – zlecaj to firmie, która zamontowała urządzenie. Po gwarancji nadal warto przeprowadzać serwis zmiękczacza z częstotliwością minimum raz do roku. Taki serwis obejmuje nie tylko skontrolowanie nastaw i szczelności połączeń, ale także wyczyszczenie filtrów w głowicy oraz przeprowadzenie dodatkowej regeneracji chemicznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie