Pompa głębinowa do zbiornika na deszczówkę? O tym musisz pamiętać

Remigisz Szulc
09.05.2022

Zbiornik na deszczówkę to świetna inwestycja z punktu widzenia właścicieli przydomowych ogrodów czy tym bardziej pól uprawnych. Pozwala znacząco zredukować zużycie wody, co jest korzystne i dla portfela, i dla środowiska. Do pobierania wody z podziemnego zbiornika dobrze sprawdza się pompa głębinowa, która zapewni sporą wydajność i tym samym efektywność nawadniania np. trawnika. O czym musisz pamiętać planując użytkowanie pompy głębinowej w zbiorniku na deszczówkę? Sprawdź to w naszym poradniku.

Kup pompę przeznaczoną do studni kopanych

To podstawa, ponieważ nie każda pompa głębinowa może pracować w zbiorniku na deszczówkę. Najlepiej będzie poszukać pompy do studni kopanych, w których warunki pracy są zbliżone do tych w zbiorniku.

Chodzi przede wszystkim o to, aby pompa mogła pracować w pozycji leżącej, mając przy tym zapewnione stałe chłodzenie silnika. Może to wymagać zastosowania płaszcza chłodzącego, o ile jest dostępny do danego modelu pompy.

Kolejną kwestią jest to, czy pompa może tłoczyć wodę zawierającą nieco więcej zanieczyszczeń – to nie jest takie oczywiste. Warto rozejrzeć się za modelem antypiaskowym, odpornym na zawartość powyżej 150 mg/m3 piasku w wodzie.

Zwróć uwagę na parametry pompy głębinowej

Pompa głębinowa do zbiornika na deszczówkę nie może być przesadnie wydajna. Mogłoby to skutkować zbyt szybkim opróżnieniem zbiornika i tym samym nierównomiernym nawodnieniem trawnika, pola uprawnego, sadu etc.

Wydajność pompy najlepiej jest dobrać pod kątem zapotrzebowania na wodę ze strony zraszaczy czy deszczowni.

Zastosuj odpowiednie zabezpieczenia

Pompa głębinowa umieszczona w zbiorniku na deszczówkę nie ma zapewnionych optymalnych warunków pracy – brakuje chociażby rury osłonowej oraz stałego dopływu wody. Dlatego chcąc zbudować taką instalację do automatycznego opróżniania zbiornika nie zapomnij o zabezpieczeniach pompy, przede wszystkim przed pracą na sucho (zabezpieczenie wyłączy pompę w momencie obniżenia się poziomu wody poniżej bezpiecznej wartości).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie