Wiele osób sądzi, że pompy głębinowe są przystosowane do pracy wyłącznie w studniach wierconych. To oczywiście nieprawda. Na rynku znajdziemy wiele modeli pomp głębinowych, które z powodzeniem mogą pracować w studniach kopanych, nazywanych też kręgowymi. Jak znaleźć taką pompę? Czym się kierować przy wyborze? Sprawdź najważniejsze wskazówki.
To kluczowy parametr, który należy wziąć pod uwagę. Pompa głębinowa, która ma pracować w studni kopanej, musi charakteryzować się podwyższoną odpornością na zapiaszczenie – czyli tolerować minimum 150 mg/m3 piasku. W płytkich ujęciach woda zawsze zawiera więcej piasku niż ta czerpana z głębokich pokładów. Piasek to materiał ścierny, który może uszkodzić wirniki, dyfuzor, a nawet sam silnik.
Studnie kopane zwykle mają niewielką wydajność, dlatego stosuje się w nich pompy głębinowe o podstawowych parametrach roboczych. Jeśli umieścisz w takiej studni bardzo wydajną pompę, to spodziewaj się osuszania źródła i w efekcie zasysania większej ilości piasku z dna ujęcia. Nietrudno się domyślić, że nie są to korzystne warunki pracy dla pompy.
Aby pompa głębinowa mogła pracować w studni kopanej, to niezbędne jest dopuszczenie jej montażu w pozycji poziomej, nawet leżącej. Studnie kręgowe charakteryzują się sporą średnicą, nie umieszcza się w nich również rury osłonowej, stąd nie można wymusić pionowego położenia pompy. Sprawdź zatem, czy dany model może pracować w odchyleniu, a także czy jest do niego dostępny płaszcz chłodzący wymuszający przepływ wody przez silnik.
Do pracy w studni kręgowej należy wybrać pompę wysokiej jakości, wykonaną z materiałów odpornych na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Optymalnym wyborem będzie pompa wykonana w całości ze stali nierdzewnej klasy AISI – wirniki mogą być z technopolimerów.