Planowana przerwa w dostawach wody. Jak się do tego przygotować?

Maciej Piwowski
07.04.2022

Zakład wodociągowy ma obowiązek poinformować odbiorców o każdej planowanej przerwie w dostawach wody z kilkudniowym wyprzedzeniem. Takie przerwy najczęściej mają związek z modernizacją czy rozbudową sieci, koniecznością przeprowadzenia płukania czy uruchomienia nowego odwiertu. Niezależnie od przyczyn należy zadbać o to, aby odpowiednio przygotować się na zapowiedzianą przerwę – zwłaszcza, jeśli ma ona potrwać cały dzień (i może się przedłużyć). Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Najważniejsza jest woda pitna

Planowana przerwa w dostawach wody nigdy nie trwa na tyle długo, aby istniało ryzyko poważnego zaniedbania czynności higienicznych. Dlatego priorytetem powinno być zabezpieczenie sobie odpowiedniej ilości wody pitnej. Właśnie na takie sytuacje warto przechowywać w domu np. 5-litrowe butelki po wodzie źródlanej ze sklepu. Na potrzeby spożywcze w zupełności powinno wystarczyć około 20 litrów wody dziennie.

W przypadku dużego zapotrzebowania na wodę powiadom o tym dostawcę

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, a nie możesz jej wcześniej zgromadzić przed przerwą w dostawach, to koniecznie poinformuj o tym fakcie zakład wodociągowy. Jego obowiązkiem jest zapewnienie odbiorcom dostępu do wody pitnej, stąd na miejsce zostanie przysłany beczkowóz – pozwoli to napełnić wodą pojemniki dostępne w domu i przetrwać tych kilka czy kilkanaście godzin.

Wodę do mycia zgromadź w różnych naczyniach

Jeśli nie masz w domu wspomnianych butelek PET, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wykorzystać wszelkie naczynia nadające się do magazynowania w nich wody na cele spożywcze oraz bytowe, na przykład do spłukania toalety. Wykorzystaj wszystkie wiadra, miski, garnki, głębsze talerze czy inne pojemniki. Sprawdzonym sposobem jest również wcześniejsze napuszczenie wody do wanny, o ile oczywiście ją posiadasz.

Dobra okazja, aby nauczyć się rozsądnego gospodarowania wodą w domu

Przerwę w dostawach wody można wykorzystać w celach edukacyjnych, zwłaszcza jeśli na co dzień zużywacie naprawdę duże ilości wody. To świetna okazja, by np. poćwiczyć ograniczenie używania naczyń, mycie zębów bez odkręconego kranu czy szybkie wzięcie kąpieli w niewielkiej ilości wody. Może to być fajna zabawa dla dzieci oraz pouczająca lekcja dla dorosłych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie