Pęknięty wężyk elastyczny pod baterią – co robić?

Marek Szydełko
06.04.2023

Wężyki elastyczne to popularny sposób podłączenia baterii do instalacji wodnej. Są wygodne i szybkie w użyciu, a przy tym relatywnie tanie. Wadą wężyków jest natomiast ich nietrwałość. Potrafią pękać już po kilku latach użytkowania, w dodatku zawsze w sposób nagły, nie zdradzając wcześniej żadnych objawów uszkodzenia. To może się nawet skończyć zalaniem! Co zrobić, gdy pęknie wężyk elastyczny? Jak poradzić sobie z taką awarią we własnym zakresie? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Najpierw zakręć zawór główny wody

Gdy zauważysz, że z wężyka leje się woda, to biegnij do zaworu głównego i zamknij dopływ wody na dom czy mieszkanie. Opcjonalnie możesz zamknąć wodę tylko w kuchni czy w łazience, jeśli masz instalację na rozdzielaczu.

Odkręć oba wężyki

Ważne jest to, aby nie wymieniać tylko pękniętego wężyka, ale oba. Skoro jeden już się poddał, to prawdopodobnie za chwilę awarii ulegnie też drugi – nie ma sensu ryzykować. I tak musisz zdemontować baterię, dlatego za jednym zamachem wymień obaw wężyki na nowe.

Kup nowe wężyki, nie oszczędzając na nich

Wężyki elastyczne kupisz w sklepie instalacyjnym czy w markecie budowlanym. Zwróć uwagę, że rozpiętość cenowa pomiędzy produktami różnych marek jest znaczna. Nie ma w tym przypadku. Droższe wężyki są lepiej wykonane, co zwiastuje ich dłuższą trwałość.

Ponowne podłączenie wężyków do baterii i instalacji wodnej

Teraz możesz już założyć nowe wężyki elastyczne, robiąc wszystko odwrotnie w stosunku do wcześniejszego demontażu.

Sprawdź szczelność instalacji

Na koniec włącz wodę w domu i sprawdź, czy wykonana instalacja jest szczelna. Przeciek może się pojawić na połączeniu wężyka z zaworem kulowym lub samą baterią. W takiej sytuacji trzeba się upewnić, że śrubunki są dobrze dokręcone i sprawdzić, czy nie podwinęła się uszczelka. Nie bagatelizuj nawet delikatnego „pocenia się” na połączeniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.