Wężyki elastyczne to popularny sposób podłączenia baterii do instalacji wodnej. Są wygodne i szybkie w użyciu, a przy tym relatywnie tanie. Wadą wężyków jest natomiast ich nietrwałość. Potrafią pękać już po kilku latach użytkowania, w dodatku zawsze w sposób nagły, nie zdradzając wcześniej żadnych objawów uszkodzenia. To może się nawet skończyć zalaniem! Co zrobić, gdy pęknie wężyk elastyczny? Jak poradzić sobie z taką awarią we własnym zakresie? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Gdy zauważysz, że z wężyka leje się woda, to biegnij do zaworu głównego i zamknij dopływ wody na dom czy mieszkanie. Opcjonalnie możesz zamknąć wodę tylko w kuchni czy w łazience, jeśli masz instalację na rozdzielaczu.
Odkręć oba wężyki
Ważne jest to, aby nie wymieniać tylko pękniętego wężyka, ale oba. Skoro jeden już się poddał, to prawdopodobnie za chwilę awarii ulegnie też drugi – nie ma sensu ryzykować. I tak musisz zdemontować baterię, dlatego za jednym zamachem wymień obaw wężyki na nowe.
Wężyki elastyczne kupisz w sklepie instalacyjnym czy w markecie budowlanym. Zwróć uwagę, że rozpiętość cenowa pomiędzy produktami różnych marek jest znaczna. Nie ma w tym przypadku. Droższe wężyki są lepiej wykonane, co zwiastuje ich dłuższą trwałość.
Ponowne podłączenie wężyków do baterii i instalacji wodnej
Teraz możesz już założyć nowe wężyki elastyczne, robiąc wszystko odwrotnie w stosunku do wcześniejszego demontażu.
Na koniec włącz wodę w domu i sprawdź, czy wykonana instalacja jest szczelna. Przeciek może się pojawić na połączeniu wężyka z zaworem kulowym lub samą baterią. W takiej sytuacji trzeba się upewnić, że śrubunki są dobrze dokręcone i sprawdzić, czy nie podwinęła się uszczelka. Nie bagatelizuj nawet delikatnego „pocenia się” na połączeniach.