Pęknięcie rury wodnej w mieszkaniu – co robić?

Remigisz Szulc
21.03.2022

Tytułowa sytuacja nie jest niczym niezwykłym i może się przytrafić nawet w stosunkowo młodym mieszkaniu, oddanym do użytku kilka lat temu. Złośliwość rzeczy martwych ma to do siebie, że poważne awarie najczęściej zdarzają się wtedy, gdy nikogo nie ma w domu lub akurat jest weekend i trudno liczyć na pomoc fachowca. Jeśli jednak pękniecie rury wodnej w mieszkaniu nastąpi w momencie, gdy jesteś na miejscu, to możesz zacząć od razu działać w celu zminimalizowania strat. Sprawdź, co należy zrobić w pierwszej kolejności.

Zakręć zawór główny

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ priorytetem musi być dla Ciebie zatamowanie wycieku. W starszych mieszkaniach zawór główny najczęściej znajduje się w kuchni, na pionie wodnym. Z kolei w nowych blokach najczęściej umieszcza się go na klatce schodowej, aby w razie czego każdy mógł awaryjnie odciąć wodę.

Poinformuj sąsiadów z dołu

Po zakręceniu zaworu głównego zbiegnij do sąsiadów z dołu i zaalarmuj ich, że mogą się spodziewać mokrej plamy na suficie. Jeśli nie ma ich w domu, to zostaw kartkę wetkniętą w drzwi i zostaw swój numer telefonu.

Poszukaj źródła awarii

Teraz możesz już wrócić do mieszkania i ocenić skalę zniszczeń oraz rozpocząć lokalizowanie źródła awarii wodnej. Zacznij od łazienki – często pękają np. wężyki doprowadzające wodę do baterii czy słuchawki prysznicowej lub toalety. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, to awarii poszukaj w kuchni. Najgorszy scenariusz jest taki, że doszło do pęknięcia rury w posadzce lub w ścianie, co już będzie się niestety wiązać z kuciem i ogromnym bałaganem w mieszkaniu.

Jeśli masz taką możliwość, to usuń awarię we własnym zakresie

Samodzielnie możesz na przykład wymienić uszkodzony wężyk, co nie powinno stanowić większego problemu dla osoby dysponującej podstawowymi umiejętnościami hydraulicznymi. Jeśli jednak awaria jest poważniejsza i doszło do pęknięcia rury w posadzce, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wezwać hydraulika.

Rada

Sprawdź, czy nie posiadasz ubezpieczenie gwarantującego Ci bezpłatne skorzystanie z usługi hydraulika w razie awarii – może to być rozszerzenie do ubezpieczenia mieszkania czy np. dodatek do karty płatniczej wydanej przez Twój bank.

Na koniec powiadom ubezpieczyciela, który przyśle na miejsce rzeczoznawcę, a ten oceni skalę zniszczeń. Odszkodowanie zostanie wypłacone zarówno Tobie, jak i sąsiadom, których mieszkanie zostało zalane w wyniku awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie