Objawy uszkodzenia membrany w zbiorniku przeponowym

Mariusz Siwko
01.04.2021

Zbiorniki przeponowe do magazynowania wody w budynkach jednorodzinnych i firmowych uchodzą za bezobsługowe i bardzo trwałe – w przeciwieństwie do tych ocynkowanych. To jednak nie do końca prawda. Kupując hydrofor przeponowy musisz sobie zdawać sprawę z tego, że posiada on jeden wyjątkowo wrażliwy punkt – jest nim gumowa membrana umieszczona wewnątrz zbiornika. Membrany mają to do siebie, że „lubią” pękać i się rozwarstwiać, co zawsze oznacza spory kłopot dla właściciela hydroforu. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są objawy uszkodzenia membrany w zbiorniku przeponowym.

Częste załączanie się pompy

To najbardziej charakterystyczny objaw uszkodzenia membrany w zbiorniku przeponowym. Można go jednak przegapić, jeśli pompa znajduje się poza budynkiem, np. w studni kręgowej. Wówczas właściciel nie usłyszy, że urządzenie załącza się co chwilę, praktycznie przy każdorazowym otwarciu kranu w domu czy w ogrodzie.

Musisz pamiętać, że częste załączanie się pompy fatalnie odbija się na jej trwałości. Takie urządzenia są przystosowane do około 20-30 startów, ale w ciągu całej godziny. Jeśli więc pompa uruchamia się praktycznie co 2-3 minuty, to nietrudno się domyślić, że szybko ulegnie awarii – a to już pociągnie za sobą spore koszty.

Gwałtowne skoki ciśnienia wody w domowej instalacji

Ten objaw uszkodzenia membrany w hydroforze przeponowym jest akurat dość trudny do przegapienia. Załóżmy, że bierzesz prysznic. Na początku woda ledwo kapie ze słuchawki, po czym w ciągu chwili strumień staje się tak silny, że musisz przymknąć baterię. Mija kilkanaście sekund i ciśnienie znów spada.

Jest to znak, że hydrofor przeponowy nie działa prawidłowo i magazynuje zbyt mało wody, jak na potrzeby gospodarstwa domowego. Przy uszkodzonej membranie pompa nie może uzupełnić zbiornika taką ilością wody, jaka wynika z ustawień wyłącznika ciśnieniowego, dlatego musi się co chwilę uruchamiać. 

Bardzo szybkie napełnianie hydroforu

Jeśli masz łatwy dostęp do hydroforu, to najpierw spuść z niego wodę, wcześniej odłączając pompę. Następnie podłącz pompę do zasilania i sprawdź, w jakim czasie zbiornik zostanie napełniony. Jeśli zajęło to pompie 2 minuty, a zbiornik ma pojemność np. 150 litrów, to możesz być już pewien, że coś złego dzieje się z membraną.

Ostateczny test na szczelność membrany

Test szczelności membrany możesz przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy Ci do tego… zapałka. Zlokalizuj wentyl na górze hydroforu, zdejmij zaślepkę i naciśnij na wentyl zapałką. Jeśli w tym czasie zacznie się z niego wydobywać woda (nawet zmieszana z powietrzem), to membrana jest do wymiany. Jeśli jednak leci samo powietrze, to masz szczęście – wystarczy tylko uzupełnić ciśnienie w hydroforze przeponowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie