Zmiękczacz wody jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia domu czy mieszkania. W Polsce mamy poważny problem z twardą wodą, którego nie doświadczają właściwie tylko mieszkańcy południowych regionów naszego kraju. Zmiękczacz pozwala uniknąć przykrych konsekwencji zasilania domowej instalacji wodą o znacznym stopniu twardości, takich jak wszechobecny kamień, wysokie zużycie energii czy awarie sprzętu AGD i kotła. Wielu posiadaczy zmiękczacza popełnia jednak szereg podstawowych błędów w jego eksploatacji. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku.
To bardzo częsty błąd, który wynika z braku świadomości, jak szkodliwa dla domowej instalacji i podłączonych do niej urządzeń jest bardzo miękka woda. Przede wszystkim ma ona właściwości korozyjne, co w długim okresie może doprowadzić do poważnych awarii w instalacji. Skrajnie zmiękczona woda wpływa destrukcyjnie na uszczelnienia, co objawia się np. trudnymi do wyjaśnienia spadkami ciśnienia w instalacji grzewczej.
Dlatego nigdy nie powinno się zmiękczać wody do zera. Zawsze mieszamy ją z wodą nieuzdatnioną, aby osiągnąć poziom 2-3 stopni niemieckich.
Ten błąd jest popełniany z premedytacją, zwłaszcza przez osoby, które mieszkają w domu podłączonym do szamba. Wiadomo, że każda regeneracja złoża generuje sporą ilość popłuczyn, które wymagają wyprowadzenia do zbiornika bezodpływowego – a to podnosi koszty wywozu nieczystości.
Nigdy jednak nie należy opóźniać regeneracji złoża, ponieważ w pewnym momencie jego pojemność będzie już tak niska, że zmiękczacz przestanie spełniać swoją funkcję. Częstotliwość regeneracji we współczesnych zmiękczaczach oblicza komputer w głowicy i warto się tego trzymać.
Błąd wynikający po prostu z zapominalstwa, natomiast mogący mieć fatalne konsekwencje. Zmiękczacz potrzebuje soli (a dokładniej solanki) do przeprowadzenia regeneracji złoża. Jeśli przez długi czas proces ten nie przebiega prawidłowo, bo użytkownik nie uzupełnia soli w zasobniku, to prędzej czy później zmiękczacz przestanie zmiękczać wodę. Przywrócenie pojemności skrajnie zaniedbanego złoża może się też okazać niemożliwe, co narazi właściciela na wysokie koszty wymiany złoża.