Najczęstsze błędy w eksploatacji zmiękczacza wody

Mariusz Siwko
11.10.2021

Zmiękczacz wody jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia domu czy mieszkania. W Polsce mamy poważny problem z twardą wodą, którego nie doświadczają właściwie tylko mieszkańcy południowych regionów naszego kraju. Zmiękczacz pozwala uniknąć przykrych konsekwencji zasilania domowej instalacji wodą o znacznym stopniu twardości, takich jak wszechobecny kamień, wysokie zużycie energii czy awarie sprzętu AGD i kotła. Wielu posiadaczy zmiękczacza popełnia jednak szereg podstawowych błędów w jego eksploatacji. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku.

Zmiękczanie wody do zera

To bardzo częsty błąd, który wynika z braku świadomości, jak szkodliwa dla domowej instalacji i podłączonych do niej urządzeń jest bardzo miękka woda. Przede wszystkim ma ona właściwości korozyjne, co w długim okresie może doprowadzić do poważnych awarii w instalacji. Skrajnie zmiękczona woda wpływa destrukcyjnie na uszczelnienia, co objawia się np. trudnymi do wyjaśnienia spadkami ciśnienia w instalacji grzewczej.

Dlatego nigdy nie powinno się zmiękczać wody do zera. Zawsze mieszamy ją z wodą nieuzdatnioną, aby osiągnąć poziom 2-3 stopni niemieckich.

Opóźnianie regeneracji złoża

Ten błąd jest popełniany z premedytacją, zwłaszcza przez osoby, które mieszkają w domu podłączonym do szamba. Wiadomo, że każda regeneracja złoża generuje sporą ilość popłuczyn, które wymagają wyprowadzenia do zbiornika bezodpływowego – a to podnosi koszty wywozu nieczystości.

Nigdy jednak nie należy opóźniać regeneracji złoża, ponieważ w pewnym momencie jego pojemność będzie już tak niska, że zmiękczacz przestanie spełniać swoją funkcję. Częstotliwość regeneracji we współczesnych zmiękczaczach oblicza komputer w głowicy i warto się tego trzymać.

Nieuzupełnianie soli w zasobniku

Błąd wynikający po prostu z zapominalstwa, natomiast mogący mieć fatalne konsekwencje. Zmiękczacz potrzebuje soli (a dokładniej solanki) do przeprowadzenia regeneracji złoża. Jeśli przez długi czas proces ten nie przebiega prawidłowo, bo użytkownik nie uzupełnia soli w zasobniku, to prędzej czy później zmiękczacz przestanie zmiękczać wodę. Przywrócenie pojemności skrajnie zaniedbanego złoża może się też okazać niemożliwe, co narazi właściciela na wysokie koszty wymiany złoża.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.