Montaż przydomowego szamba – jakie obowiązują tutaj przepisy?

Antoni Kwapisz
14.04.2021

Decydując się na montaż przydomowego szamba trzeba wiedzieć, że jest to inwestycja obwarowana różnego rodzaju ograniczeniami. Pisząc inaczej: nie można zamontować zbiornika bezodpływowego wedle własnego widzimisię. Jakie obowiązują tutaj przepisy? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Dużo zależy od pojemności szamba

Najmniej problemów będą mieć inwestorzy, którzy planują montaż szamba o pojemności do 10 metrów sześciennych (czyli 10000 litrów). Taka inwestycja wymaga jedynie zgłoszenia w urzędzie gminy lub w starostwie powiatowym – najłatwiej zrobić to na etapie budowy domu, mając informację o braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Po zakończeniu budowy, ale przed odbiorem budynku, należy wrysować szambo na mapce geodezyjnej.

Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy planowany jest zbiornik bezodpływowy o pojemności powyżej 10 metrów sześciennych. Na posadowienie takiego szamba trzeba już uzyskać pozwolenie na budowę. W tym celu przedkładamy w starostwie lub urzędzie gminy projekt, który musi uwzględniać lokalizację zbiornika, pojemność, ukształtowanie terenu i być zgodny z warunkami zabudowy wydanymi dla danej nieruchomości.

Dodatkowo do projektu załącza się informację o planowanym zakresie robót budowlanych oraz czasie ich wykonania. Konieczny jest również dokument poświadczający prawo własności działki, czyli odpis aktu notarialnego. Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę urząd ma 21 dni.

Ważne odległości

Szambo nie może zostać posadowione w dowolnym miejscu – jego lokalizację także regulują polskie przepisy. I tak:

  • Jeśli na działce znajduje się własne ujęcie wody (studnia), to odległość od szamba musi wynosić minimum 15 metrów.
  • Odległość od budynku mieszkalnego również musi wynieść minimum 15 metrów.
  • Szambo może zostać posadowione w odległości minimum 7,5 metra od granicy działki i ciągów komunikacyjnych.
  • Jeśli w pobliżu szamba przebiegają rurociągi wodne i przewody gazowe, to minimalna odległość wynosi 1,5 metra.
  • W przypadku linii elektrycznej doprowadzającej prąd do budynku należy zachować minimalną odległość 0,8 metra.

Z uwagi na tak precyzyjne przepisy kwestię zaplanowania szamba i nadzoru nad jego montażem najlepiej będzie powierzyć kierownikowi budowy. 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie