Masz możliwość podłączenia budynku do kanalizacji? Skorzystaj z niej!

Mateusz Nowak
03.12.2021

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych marzy o tym, aby kiedyś móc podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Nie brakuje jednak i takich, którzy w momencie, gdy pojawia się ta możliwość, mają poważne wątpliwości. Wynikają one głównie z obawy o wysokie koszty, co może być uzasadnione zwłaszcza w przypadku osób dysponujących przydomową oczyszczalnią ścieków. Jednak znacznie więcej argumentów przemawia za podłączeniem budynku do kanalizacji. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

To się opłaca

Korzyści finansowe z podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej szybko odczują zwłaszcza osoby, które dziś odprowadzają nieczystości do zbiornika bezodpływowego. Wystarczy wykonać proste obliczenia:

  • Koszt wywozu szamba waha się od 25 do 35 złotych za metr sześcienny.
  • Koszt odprowadzania ścieków, zawierający już zużytą wodę, to między 10 a 13 złotych za metr sześcienny, w zależności od regionu kraju.

Jakby nie liczyć, to kanalizacja zawsze jest bardziej opłacalnym i po prostu tańszym rozwiązaniem - nawet uwzględniając koszt przyłączenia budynku do sieci (około 3000 złotych). Ta inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Bezcenna wygoda

Znów odwołujemy się tutaj do doświadczeń osób, które są zmuszone odprowadzać ścieki z gospodarstwa domowego do zbiornika bezodpływowego. Zamawianie wywozu szamba, regularne pilnowanie poziomu zapełnienia zbiornika, czekanie na wóz asenizacyjny, zbieranie faktur za wykonaną usługę (wymagają tego przepisy) – to wszystko jest dość uciążliwe. Można natomiast tego uniknąć po skorzystaniu z opcji przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej.

Dobry uczynek dla środowiska

Ten argument także warto wziąć pod uwagę, ponieważ wszystkim nam powinno zależeć na ochronie środowiska naturalnego przed dalszą degradacją. Tymczasem wiele, jeśli nie większość zbiorników bezodpływowych nie grzeszy szczelnością, przez co wydostają się z nich zanieczyszczenia. To oznacza, że w tysiącach polskich domów każdego dnia rozgrywa się mała katastrofa ekologiczna. Przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej rozwiązuje ten problem od ręki.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wzroście wartości nieruchomości. Dom przyłączony do sieci kanalizacyjnej jest po prostu znacznie atrakcyjniejszy dla nabywców, co znajdzie odzwierciedlenie w przyszłej cenie sprzedaży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.