Masz centralny zmiękczacz wody? Sprawdź, jak go prawidłowo eksploatować

Mateusz Nowak
09.03.2022

Centralny zmiękczacz wody jest bardzo wskazanym elementem wyposażenia domu zasilanego wodą o znacznym stopniu twardości. Zmiękczona woda jest bezpieczna dla instalacji wodnej oraz podłączonych do niej urządzeń, a także ogranicza zużycie detergentów i ma korzystny wpływ na skórę. Współczesne zmiękczacze pracują praktycznie bezobsługowo, co nie oznacza, że po zamontowaniu urządzenia można już o nim zapomnieć. Sprawdź, jak prawidłowo eksploatować centralny zmiękczacz wody.

Regularne sprawdzanie nastaw głowicy

Choć raz ustawiona głowica powinna pracować już bez żadnego udziału właściciela zmiękczacza, to jednak zaleca się, aby co jakiś czas skontrolować nastawy. Wystarczy przecież dłuższa przerwa w dostawie prądu, aby w głowicy doszło do przestawienia się zegara, w efekcie czego np. start regeneracji będzie wypadać w ciągu dnia, zamiast w środku nocy. Regulacji nastaw wymaga również sytuacja, w której wyraźnie zmieniły się parametry uzdatnianej wody (warto je kontrolować przy użyciu zwykłego testu akwarystycznego).

Uzupełnianie soli w zasobniku

To podstawowy obowiązek ciążący na właścicielu centralnego zmiękczacza, jednocześnie najbardziej uciążliwy. Uzupełnienie soli w zasobniku jest niezbędne do tego, aby złoże w zmiękczaczu mogło być prawidłowo regenerowane. Przeciętnie przyjmuje się, że zmiękczacz ze złożem o pojemności 25 litrów potrzebuje około 20 kilogramów soli miesięcznie. Sól w tabletkach najlepiej jest zamawiać kurierem z dostawą  do domu i – jeśli tylko masz ku temu warunki – zgromadzić jej większy zapas na np. 3-4 miesiące.

Wymiana filtra wstępnego

Przed centralnym zmiękczaczem wody zawsze warto zastosować filtr wstępny – na przykład sznurkowy czy piankowy. Chroni on głowicę zmiękczacza przed ewentualnymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie, jak chociażby piasek czy kawałki rdzy. Filtr wymaga okresowej wymiany, której częstotliwość jest uzależniona od jakości wody. Średnio powinno się to robić raz na miesiąc (woda z własnego ujęcia) lub raz na trzy miesiące (woda wodociągowa).

Na koniec przypomnijmy jeszcze o okresowym serwisowaniu zmiękczacza, co w okresie gwarancji należy zlecać autoryzowanemu serwisantowi, a po niej można już to robić samodzielnie. Serwis w głównej mierze sprowadza się do oczyszczenia dyszy oraz filterka w głowicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie