Mało wody w przydomowej studni? Sprawdź, co robić

Marek Szydełko
06.06.2023

Przydomowa studnia, nawet głębinowa, nie jest niewyczerpanym źródłem wody. W każdej chwili może się okazać, że tej zwyczajnie zaczyna brakować – jest to efekt postępującej suszy, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę, zwłaszcza do podlewania. Gdy zorientujesz się, że i w Twojej studni jest mało wody, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Oto kilka wskazówek, które warto wcielić w życie.

Zaprzestań podlewania

Od tego zawsze trzeba zacząć, ponieważ podlewanie trawnika czy innych roślin ogrodowych w chwili, gdy w studni jest bardzo mało wody, to czyste marnotrawstwo i proszenie się o kłopoty – włącznie z całkowitym wyschnięciem źródła. Do podlewania kwiatów i krzewów można użyć zebranej deszczówki, a trawnik musi poczekać na opady.

Racjonuj zużycie wody

Wiedząc, że w studni jest mało wody, należy zacząć bardzo oszczędnie z niej korzystać. Sytuacja może się poprawić po wielodniowych opadach, jednak do tego czasu należy zacząć racjonalnie pobierać wodę tylko do niezbędnych czynności – mycia się, gotowania posiłków, prania ubrań, zmywania naczyń.

Rezygnujemy z wanny na rzecz prysznica, oszczędnie korzystamy z wody do sprzątania, nie napełniamy basenów etc.

Szykuj się na wykonanie nowego ujęcia

Jeśli studnia jest już praktycznie zniszczona, czyli nie przybywa w niej wody nawet po intensywnych opadach, to czas pomyśleć o wykonaniu innego ujęcia – studni głębinowych się nie pogłębia, a w przypadku tych kopanych efekt pogłębiania może być niesatysfakcjonujący w relacji do poniesionych kosztów.

Nowa studnia to oczywiście spory koszt, natomiast jeśli jest to jedyne źródło wody dla domu, to nie można ryzykować, że pewnego dnia studnia po prostu wyschnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.