Kiedy warto zdecydować się na przydomowe szambo?

Maciej Piwowski
30.03.2021

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na nieczystości, nie jest czymś, o czym śni się po nocach. Dla większości posiadaczy jest to po prostu smutna konieczność, kiedy nie mają możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oraz brak jest warunków technicznych do wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Okazuje się jednak, że bywają sytuacje, w których wybór szamba może być całkiem rozsądny i w ogólnym rozrachunku dość korzystny – również pod względem finansowym. Sprawdź zatem, kiedy warto zdecydować się na przydomowe szambo.

Gdy wiesz, że niedługo będzie kanalizacja

Rozbudowa sieci kanalizacyjnych przebiega w Polsce bardzo wolno i wciąż nie brakuje gmin, w których w ogóle nie ma ani jednego metra kanalizacji. To poważny problem szczególnie dla nowych mieszkańców, którym nie uśmiecha się ponoszenie wysokich kosztów wywozu szamba (nie wspominając już o tym, że jest to po prostu niewygodne rozwiązanie). Zawsze jednak warto udać się do gminy i zapytać o plany dotyczące kanalizacji.

Jeśli uzyskasz informację, że w perspektywie do 5 lat Twoja nieruchomość zostanie przyłączona do kanalizacji, to zakup szamba ma jak najbardziej sens. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu z przydomową oczyszczalnią ścieków, a koszty wywozu nie powinny w tym czasie zniwelować różnicy w zakupie.

Kiedy przewidujesz niewielkie zużycie wody

Koszt wywozu szamba o pojemności 6000 litrów w zależności od regionu Polski waha się od około 120 do 170 złotych. To sporo, ale jeśli z góry wiesz, że przy planowanym zużyciu wody wywóz nieczystości będzie wypadać co około miesiąc, to koszty użytkowania szamba będą do zniesienia. Co prawda szambo powinno się opróżniać co 2 tygodnie (ze względów sanitarnych), ale mało kto stosuje się do tych przepisów.

Chodzi o to, że koszty eksploatacji szamba są ściśle uzależnione od faktycznego zużycia wody w budynku. Osoby z natury oszczędzające ten cenny płyn wcale nie powinny być dostawać mocno po kieszeni.

Gdy docelowo chcesz wykorzystać szambo do gromadzenia deszczówki

Jeśli w perspektywie kilku lat do granicy Twojej działki zostanie doprowadzona sieć kanalizacyjna, to po wpięciu się w nią przestaniesz już odprowadzać ścieki do szamba. Nadal jednak możesz mądrze wykorzystać podziemny zbiornik o sporej pojemności – najlepiej do gromadzenia wody opadowej.

Po wcześniejszym wypłukaniu szamba i doprowadzeniu do niego rur drenażowych zyskasz w ciągu całego roku ogromne ilości darmowej wody, którą następnie można wykorzystać do podlewania trawnika czy rabat kwiatowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie