Pompa głębinowa jest przystosowana do ciągłego zanurzenia w wodzie. Teoretycznie nie powinno się jej wymontowywać ze studni, ale w praktyce można wyróżnić kilka sytuacji, w których będzie to co najmniej wskazane. Omawiamy je w naszym poradniku. Dowiedz się, kiedy warto wymontować pompę głębinową ze studni.
Konkretnie mamy tutaj na myśli sytuację, w której studnia głębinowa została wykonana na działce rekreacyjnej, na której właściciel przebywa tylko w weekend. Brak nadzoru oczywiście zwiększa ryzyko kradzieży pompy, dlatego dla bezpieczeństwa warto ja wymontować w niedzielę po południu i zabrać ze sobą do domu.
Dotyczy to jednak wyłącznie właścicieli studni głębinowych użytkowanych w okresie wiosenno-letnim do podlewania ogródka. Jeśli zimą studnia będzie nieużywana, to dobrze jest wymontować z niej pompę głębinową, oczyścić urządzenie, wysuszyć i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera.
Taka przerwa może być spowodowana na przykład spadkiem poziomu wody w studni, co jest skutkiem długotrwałej suszy. Innym przykładem jest wyjazd właścicieli np. za granicę, z której planują wrócić dopiero po kilku miesiącach. W takiej sytuacji również rozsądnie będzie wymontować pompę głębinową ze studni.
Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż pompy w studni, co oczywiście nie jest przesadnie skomplikowane, ale wymaga jednak pewnych kwalifikacji hydraulicznych oraz znajomości podstawowych zasad (m.in. zachowania co najmniej 20-centymetrowego odstępu od dna studni). Jeśli nie masz pewności, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo, to dla bezpieczeństwa wymontuj pompę i zleć jej ponowny montaż fachowcowi.