Kiedy trzeba wymienić zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne (szambo)?

Remigisz Szulc
18.03.2024

Przydomowe szambo rzadko jest wyborem, a częściej koniecznością. Decydują się na nie inwestorzy, którzy nie mogą przyłączyć swoich budynków do sieci kanalizacyjnej i z różnych powodów nie mają możliwości wybudowania własnej oczyszczalni ścieków. Warto przy tym pamiętać, że zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne nie jest wieczny i po pewnym czasie będzie wymagać wymiany.

Przewidywalna trwałość szamba

Najpopularniejsze betonowe zbiorniki bezodpływowe na nieczystości płynne mają trwałość szacowaną na około 20-25 lat. Oczywiście sam zbrojony beton jest o wiele trwalszy, natomiast po takim czasie kontaktu z agresywnymi cieczami ściany i dno zbiornika tracą fabryczną szczelność.

Nawet niewielka nieszczelność szamba dyskwalifikuje je z dalszego użytkowania, co wynika z przepisów środowiskowych, ale też ze zdrowego rozsądku – zwłaszcza, jeśli właściciele posiadają prywatne ujęcie wody do celów bytowych i spożywczych.

Po czym poznasz, że szambo może wymagać wymiany?

Pierwszym, co może sugerować problemy ze szczelnością szamba, jest jego wolniejsze zapełnianie. Jeśli do tej pory wywóz szamba wypadał w Twoim domu co 2 tygodnie, a od pewnego czasu wydłużył się do 3 tygodni, to coś tutaj ewidentnie nie gra i prawdopodobnie jest to skutek utraty szczelności zbiornika bezodpływowego.

Dodajmy również, że niektóre firmy oferują usługę uszczelniania szamba betonowego. Pozwala to przywrócić zbiornikowi fabryczne właściwości, natomiast także wymaga jego odkopania i generuje niemały koszt. Może się więc okazać, że taniej będzie po prostu kupić nowe szambo, a obecne sprzedać – taki zbiornik nadal może służyć m.in. do magazynowania gnojowicy czy np. deszczówki (oczywiście po dokładnym umyciu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie