Jak zabezpieczyć pompę głębinową na zimę?

Maciej Piwowski
01.04.2022

W Polsce systematycznie rośnie sprzedaż pomp głębinowych. W większości inwestują w nie osoby, które potrzebują własnego źródła wody do podlewania trawnika i innych roślin ogrodowych. W przypadku takiego zastosowania pompa nie będzie oczywiście używana w okresie zimowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie jej w studni (o ile nie ma ryzyka kradzieży lub jest ono tylko teoretyczne) oraz zadbanie o prawidłowe zabezpieczenie pompy głębinowej na zimę. Najważniejsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Spuszczamy wodę z hydroforu

W prawidłowo zaprojektowanej instalacji nawadniania ogrodu woda tłoczona przez pompę głębinową jest gromadzona w zbiorniku hydroforowym. Jeśli znajduje się on w obudowie studni, a więc jest narażony na niskie temperatury, to obowiązkowo trzeba spuścić z niego całą wodę odkręcając specjalny zawór kulowy.

Rada

Przed spuszczeniem wody z hydroforu koniecznie odłączamy pompę od zasilania.

Przedmuchujemy instalację

Kolejnym krokiem powinno być pozbycie się resztek wody z układu poprzez użycie kompresora. Wdmuchujemy powietrze pod wysokim ciśnieniem w rurę doprowadzającą wodę ze studni do hydroforu, aby mieć pewność, że nie została w niej niewielka ilość zamarzającej cieczy.

Tak samo robimy z rurami systemu nawadniania trawnika i pozostałych części ogrodu. W miarę możliwości można rozważyć demontaż zraszaczy, choć nie będzie to konieczne, jeśli instalacja została dobrze przedmuchana przy pomocy kompresora.

Sprawdzamy podwieszenie pompy

Jeśli pompa zostanie rozłączona ze zbiornikiem hydroforowym (np. chcemy go przenieść z obudowy studni do ogrzewanego pomieszczenia), to utraci dodatkowy punkt wsparcia uniemożliwiający upadek pompy na dno odwiertu. Ostatnim takim punktem będzie linka stalowa. Należy więc upewnić się, że jest ona w dobrym stanie oraz sprawdzić mocowanie linki np. do szekli.

Zabezpieczenie obudowy studni

Co prawda w polskich warunkach klimatycznych nie ma praktycznie szans na to, aby woda w studni głębinowej zamarzła (a tym samym pompa), jednak dla bezpieczeństwa warto zabezpieczyć obudowę studni i otwór studzienny przed mrozem. W tym celu można użyć np. worków jutowych wypchanych słomą. Zabezpieczamy również instalację elektryczną w obudowie studni przed wilgocią (o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej, na etapie uzbrajania studni).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie