Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej?

Marek Szydełko
14.03.2022

Gumowa uszczelka jest tym elementem baterii kuchennej, który najszybciej ulegnie awarii. Wynika to po prostu ze specyfiki materiału, z jakiego została wykonana. Uszczelka może zacząć przeciekać po zaledwie kilku miesiącach użytkowania baterii. Nie jest to powód, aby wzywać hydraulika, ponieważ usterkę można łatwo usunąć własnymi siłami. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej.

Krok 1: wyjmij starą uszczelkę

Aby się do niej dostać musisz odkręcić perlator, czyli końcowy element baterii, który odpowiada za napowietrzanie wody (jest w niego wyposażona każda współczesna bateria kuchenna). Użyj do tego klucza nasadowego lub nastawnego. Radzimy zabezpieczyć powierzchnię perlatora oraz samą baterię ścierką kuchenną, co zapobiegnie powstaniu zarysowań.

Krok 2: dobierz nową, identyczną uszczelkę

Sprawdź, jaka uszczelka znajdowała się w baterii dotychczas i kup identyczną w sklepie hydraulicznym lub markecie budowlanym. Pamiętaj, że uszczelka musi być dokładnie taka sama zarówno pod względem średnicy, jak i grubości. W przeciwnym razie możesz mieć problem z dokręceniem perlatora.

Krok 3: załóż uszczelkę wraz z perlatorem

Po dobraniu nowej uszczelki umieść ją w perlatorze (traf w wyżłobione miejsce, aby uszczelka weszła w nie swobodnie), a następnie dokręć cały element palcami na śrubunek.

Krok 4: dokręć perlator z wyczuciem

Teraz wystarczy już tylko sięgnąć po klucz i delikatnie, z wyczuciem oraz przez ścierkę dokręcić perlator do oporu. Zawsze lepiej jest poprawić siłę dokręcenia niż przeciągnąć gwint, co mogłoby się skończyć nawet koniecznością wymiany całej baterii.

Krok 5: sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo

Po dokręceniu perlatora zostało Ci już tylko odkręcić baterię i przekonać się, czy woda nie przecieka przez śrubunek. Na początku możesz usłyszeć syczenie powietrza i hałas uderzenia wody – nie przejmuj się tym. Jeśli bateria już nie cieknie, to posprzątaj narzędzia i ciesz się efektami dobrze wykonanej pracy oraz zaoszczędzeniem około 100 złotych na usłudze hydraulika (większość tej kwoty stanowią koszty dojazdu do klienta).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie