Jak wymienić membranę w zbiorniku przeponowym?

Mariusz Siwko
20.04.2021

Uszkodzona membrana w zbiorniku przeponowym nie jest aż tak poważnym problemem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba ją oczywiście wymienić, aby nie doprowadzić do awarii pompy i poprawić komfort korzystania z wody, jednak powinien sobie z tym poradzić każdy, kto ma choć podstawowe umiejętności hydrauliczne. Jak się za to zabrać? Sprawdź w naszym poradniku.

Od czego zaczynamy?

Na początek musisz spuścić wodę z hydroforu. W tym celu odłącz pompę i odkręć najniżej położony kran w instalacji wodnej. Gdy woda przestanie z niego lecieć, możesz zabrać się za odłączenie zbiornika – najprawdopodobniej jest połączony z rurą PE od dołu za pośrednictwem zwykłej nakrętki plastikowej. Jeśli nakrętka jest zapieczona, pomóż sobie kluczem w odpowiednim rozmiarze lub szczypcami hydraulicznymi.

Po odkręceniu zbiornika od instalacji spuść z niego resztki wody oraz pozbądź się powietrza poprzez naciśnięcie wentyla w górnej części hydroforu.

Zdejmij pokrywę kołnierza

To taka stalowa pokrywa znajdująca się u dołu zbiornika przeponowego. Aby ją zdjąć musisz najpierw odkręcić wszystkie mocujące ją śruby. Następnie odkręć jeszcze wkładkę podtrzymującą membranę, która znajduje się po przeciwległej stronie zbiornika.

Wyjmij membranę

Po zdjęciu kołnierza masz już bezproblemowy dostęp do gumowego worka znajdującego się w środku hydroforu przeponowego. Wyjmij go i upewnij się, że rzeczywiście jest uszkodzony – zauważysz rozwarstwienie.

Odpowiedni worek gumowy kupisz w specjalistycznym sklepie z pompami i armaturą przemysłową

Umieść nową membranę w zbiorniku

Oczywiście wcześniej musisz się w taką membranę zaopatrzyć. Odpowiedni worek gumowy kupisz w specjalistycznym sklepie z pompami i armaturą. Jego koszt jest uzależniony od pojemności i waha się od około 200 do 300 złotych. Jest to znacznie mniej niż cena zakupu nowego hydroforu.

Zanim włożysz membranę do środka, najpierw nałóż wkładkę podtrzymującą. Teraz możesz już ostrożnie wepchnąć gumowy worek do hydroforu odpowiednią stroną.

Rada

Aby ułatwić sobie naprowadzenie króćca możesz użyć sznurka z półcalowym nyplem – przy jego pomocy łatwo przeprowadzisz całą membranę przez zbiornik i będziesz mieć pewność, że elementy hydrauliczne znajdują się pod odpowiednim kątem.

Uruchomienie hydroforu

Po umieszczeniu membrany w zbiorniku skręć wszystkie wcześniej opisane elementy. Następnie uzupełnij ciśnienie przy pomocy kompresora lub ręcznej pompki – dla zbiorników o pojemności do 150 litrów powinno to być od 1 do 1,5 bar, a dla większych od 1,5 do 2 bar. Gotowe. Teraz podłącz zbiornik do instalacji i uruchom pompę, która napełni hydrofor wodą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie